#AFO51

26. dubna 2016 v 8:50 | Opti-Mystique |  Z akcí
Academia Film Olomouc. 51. ročník. Oblast 51.
Olomouc. Vidět a vědět. #geniusloci
Univerzita Palackého v Olomouci.
#AFO51 !!!


Už je tomu tak. Minulý týden jsem se rozhodla předstírat, že toho nemám asi tak milion do školy a že vlastně vůbec nepotřebuji chodit do práce, a naplno se vrhla do festivalové atmosféry. Kéž by to šlo takhle doslova... Ode všech poviností se nešlo jen tak odpoutat, ale i přesto jsem si letošní ročník akademického filmového festivalu v Olomouci užila. Pro ty z vás, kteří nevědí, o co se jedná, odkazuji na < oficiální webové stránky festivalu >.

Ve zkratce, již podle názvu je jasné, že to bude filmový festival - laika možná zalekne slovo "akademické filmy" a že je to pod záštitou UPOL, ale i nevysokoškolák si během festivalu určitě najde něco zajímavého. Koná se každý rok v Olomouci, v prostorách univerzity, místním kině, budovách muzea a na dalších zajímavých místech, takže o fetivalu je rozhodně slyšet a je díky tomu rozmístěn po celém městě. A nejúžasnější na tom je, že akreditace návštěvníků jsou bez poplatku, takže si můžete užít projekce, přednášky, workshopy a konference hezkdy zadarmo. A to se vyplatí! :D
Letošním ústředním tématem bylo "Space & Place" a "E.T", k čemuž vybízí i celé grafické zaměření - Oblast 51. Dále pak ještě "GMO" (což bylo něco pro mě ♥), "Božská nemoc" (blok věnovaný epilepsii), jako klasicky "Věda v popkultuře" a mnoho dalších. A pak také samozřejmě mezinárodní soutěž filmů, mezi kterými mohli akreditovaní vybírat a hlasovat pro ten nejlepší. Jak už jsem zmínila na začátku, bohužel jsem neměla volnou ruku při tvoření plánů, kam se podívám. (Jednak škola, práce a tak, jednak také konfigurace zájmů s milím. :D A nebo také to, že máte okno, tak se stavíte doma, usnete... a prospíte věc, na kterou jste se chtěli jít podívat. A nebo přijdete pozdě a prostory už jsou plné a prostě se dovnitř nevlezete. :D) Ale ráda bych popsala alespoň pár věcí, kterých jsem se účastnila a které na mě ze všech udělaly největší dojem. A samozřejmě fotky, hú! (Za kvalitu některých fotek se omlouvám, ještě pořád jsem se nenaučila fotit ve tmě. :D)• Mark McCaughrean: Rosetta: Hon na komety!
O Rosettě jste už určitě někdy museli slyšet, ne? Jedná se o vesmírnou sondu ESA (Evropská kosmická agentura), jehož cílem bylo přistát na kometu. Nebo spíše vyslat modul, který na kometě přistane, bude sbírat informace přímo na místě, a Rosetta bude pokračovat s výzkumem hezky z dálky. Více se dozvíte například < na wikipedii >. A právě o Rosettě přišel povykládat Mark McCaughrean, slavný protagonista vědy, zaměstnanec ESA a ten nejpovolanější, kdo mohl o Rosettě mluvit. A já s ním byla v jedné místnosti! Oh. Wow. Lovely!


• Doug Vakoch: Haló, je tam někdo? Rozhovory s mimozemšťany
Přiznávám se, o Dougu Vakochovi jsem do afa vůbec nevěděla. Což je... trapné. :D Pokud ani vám toto jméno nic neříká, tak vězte, že se jedná o "mluvčího planety země". Prostě člověka, který sedí na židli a snaží se spojit s mimozemšťany - a pokud se oni budou chtít spojit s námi, tak on bude pravděpodobně první, který to zachytí a bude reagovat. Ano, dámy a pánové, i takové zaměstnání v dnešní době existuje. :D Ne, nedělejme si z toho legraci, tohle je obrovská věda a pan Vakoch rozhodně není nějaký blázen, který tu mluví do zdi. A kromě jeho přednášky také můžu říct, že jsem s ním obědvala. Hehe, teda, né přímo s ním, ale asi tak metr od něj. Když mi přijela na návštěvu maminka, tak jsme si vybraly stejnou restauraci jako on a jeho tým. (Jednalo se o < Konvikt >, doporučuji, moc!)


• Marc Van Montagu: Příběh GMO aneb jak smířit racionalitu a emoce
Pro mě asi vrchol celého festivalu. Studuji Bioinformatiku, takže k biotechnologiím a genetickým modifikacím mám velmi blízko. A přednáška Marca Van Montagu pro mě byla jako dar z nebes. Nechci vás zatěžovat složitými podrobnosti, případně si sami najděte více, ale má velký podíl na tom, že můžeme geneticky modifikovat rostliny pomocí agrobakterie - což zní možná jako maličkost, ale je to obrovská věc. Samo o sobě mluví také to, že získal "nobelovku za zemědělství", spoustu čestných doktorátů a baronský titul od belgického krále. Mluvil hodně o věcech, které se odpůrci GMO snaží nevidět, ale zároveň to nebylo takové to vtíravé a agresivní vnucování názorů, ke kteřím se někteří rádi uchylují. A evidentně se mu to dařilo, tento starý pán (snad to "starý" není urážlivé, má můj obrovský obdiv, že ve svém věku nesedí u krbu, ale běhá po světě po přednáškách a konferencích!) si získal plný sál kina Metropol a myslím, že nadchnul všechny kolem. Bylo vidět, že z něj všichni mají respekt a jeho charisma bylo cítit, i ti, kteří ho neznali, určitě vycítili, že tam povídá NĚKDO. Ještě pořád mi přijde neuvěřitelné, že jsem měla tu čest jej vidět na vlastní oči a slyšet mluvit. Áách!Co více dodat? Děkuji celému orgaizačnímu týmu za skvěle odvedenou práci. A nemůžu se dočkat dalšího ročníku. Tak zase za rok, ahoj #AFO52, už se na tebe těšíme!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Fredy Fredy | Web | 26. dubna 2016 v 9:59 | Reagovat

krásný článek, jen tak dál :-)

2 Aerosol Aerosol | Web | 26. dubna 2016 v 12:25 | Reagovat

Ó, toto vyzerá na skvelú akciu! Taktiež sa mi páči, že "genius loci v Olomouci" sa vizuálne rýmuje. Škoda, že som o tom nevedela - nabudúce by som možno mala poctiť Olomouc svojou návštevou!

3 Opica Opica | Web | 26. dubna 2016 v 15:36 | Reagovat

What? Zadarmo?! :D dyť jen za pár dní na filmovce v Hradišti dám kolem 600kč a na týden bych se ani nedolatila... AFO bych jednou (i víckrát :D) chtěla moc zažít, ale zatím se v tomhle čase na delší dobu do Olomouce nedostanu. Ale vypadá to všechno moc bááječně :)

4 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 26. dubna 2016 v 19:55 | Reagovat

Nevím, jestli by to byla akce pro mě, ale mám radost z tvé radosti z akce. :)

5 Lyra Lyra | E-mail | Web | 6. května 2016 v 10:48 | Reagovat

Musel to být zajímavý zážitek, asi by to nebylo to pravé pro mě, ale je skvělé, že se ti tam tolik líbilo. :)

6 Muchomůrka Muchomůrka | Web | 11. května 2016 v 19:50 | Reagovat

Myslím, že jsem Ti někdy slíbila, že se ozvu, až založím nový blog. Tak jsem tu. K.N.

A taky se přidávám k Opici. Filmový festival zdarma? :D To jsem ještě neviděla :D U nás bývával Anifest. A i ten se zrušil z nedostatku návštěvníků a financí. :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
..... Ti nejmilejší a mému blogovému srdci nejbližší :3
..... Daniel ♥ - Bels - Maglaiz - Viollet - Elwin - Opica - ansvarcova - Iris - Vlasta
.....
.
.