O nabírání nové energie

18. března 2016 v 9:44 | Opti-Mystique |  Závislosti
V posledních několika týdnech a měsících se toho hodně stalo a já se cítila jako na rozbouřeném moři. Částečně je součástí mé povahy, že se jen tak nezastavím, že stále musím dělat něco produktivního a že nezvládám prostě jen sedět v křesle a odpočívat. Ale přesto dokonce i moje hlava občas potřebuje vypnout, svaly relaxovat a celkově se potřebuji dostat do stavu, kdy nemusím mít strach z tikajících hodin a promarněného času. Snažím se na tom pracovat, snažím si dopřávat oddych a nežít v tak hektickém stylu jako doposud, zdravá míra odpočinku je zdravá, obzvláště psychika vám potom za pořádnou dávku odpočívání poděkuje. Všechny takové chvíle si užívám, vždycky mě nabijí spoustou energie a já jsem zase perfektně připravená do akce. Může se zdát, že to přeháním, ale v poslední době se opravdu nezastavím - věci do školy, práce, dokončování bakalářky, zajištění fungování, snad i nějaký ten sociální život a provozní problémy běžného života... pro někoho to může být naprostá pohodička, ale já jsem někdy z toho všeho prostě přejetá a cítím se, jako bych proletěla fénem.

Jakým způsobem tedy odpočívám? Kde beru energii a co mě povzbuzuje k lepším výkonům?
• UMĚLČENÍ
A tím myslím kreslení, čmárání, kolážování, drátkování, korálkování, tvoření, deníkování, diářování, focení, dopisování… Čistě produktivní umělčení, u kterého vidím nějaký výsledek. Rozhodně o sobě netvrdím, že jsem nějak schopný nebo hodnotný umělec. Jen mě baví se zamazat barvami, a zaplnit papír myšlenkami nebo to přenést na nějaký jiný materiál. Pod postelí mám dvě velké krabice plné uměleckých potřeb a jejich množství se stále rozrůstá (přemýšlela jsem, že bych o nich napsala článek - jednak bych si v tom udělala pořádek a zjistila, co všechno teda jako mám, a zároveň by to mohl být zajímavý náhled. Hmmm, líbilo by se to?). A při tom procesu mi většinou ani tak nejde o to, abych tím někoho okouzlila, spíše si tak tvořím pro sebe, pro radost. Ale některé z těch všech výtvorů jsem začala sdílet na k tomuto účelu založený tumblr, tak kdyby se někdo chtěl podívat, tak mě nalezne zde (s celým tublr systémem se zatím jenom seznamuji, takže omluvte prosím dočasný vzhled a takové drobnosti).


• PŘÍRODA
Ráda se jen tak jdu projít a vyvětrat si hlavu. Když mám čas a nepadají trakaře, tak se vykašlu na tramvaj a chodím do práce přes park (sice tam kromě nádherných stromů a potůčku zahlédnu i nějakého bezdomovce, ale to není tak tragické). Samozřejmě, úplně ideální stav by pro mě bylo si zabalit batůžek a odjet alespoň na pár dní do hor. Ale to bohužel není aktuálně až tak proveditelné, tak využívám místních parků, díky za to, že je jich po Olomouci tolik. Příroda a čerstvý vzduch, nádhera. Jako, bude to znít divně, ale mě třeba pomůže i procházení obrázků nekonečných lesů a hor a rozbouřeného moře a mráčků a stezek a kytiček... Ehm, zní to divně. :D• JÍDLO
Asi to bude vypadat hrozně fádně, ale když opravdu potřebuji zlepšit náladu, tak jídlo je vždycky sázka na jistotu. Při nakupování jídla dokážu strávit spoustu času nadšeným pobíháním mezi regály, vzpomínáním, co chci vařit a co bych si měla nakoupit, protože mi to došlo nebo už pomalu dochází. Nejsem ten typ člověka, který si u všeho pročítá složení a vybírá výrobky bez palmového tuku a ekologické a bio a pokud možno ne z Polska… ehm, to fakt ne. Nehlídám ani obsah tuku, cukru, éček a podobných věcí, když mi surovina chutná nebo se mi zamlouvá, tak ji prostě navíc koupím. A navíc jsem chudý student, takže moje hlavní rozhodování většinou bývá cena, proč to skrývat. :D Ale když si nevyskakuji takhle v obchodě, tak to mohutně doháním vlastní přípravou. Objevuji nové recepty, kombinuji nemyslitelné, zkouším, experimentuji. A když se mi povede něco vzhledově přijatelné a chuťově výborné, tak z toho pak mám skoro druhé Vánoce. :D A hlavně, s pořádnou zásobou jídla, nejlépe barevného, se pak I dlouhatánské přednášky překonávají mnohem lépe.

• DEN/ODPOLEDNE/ČAS SAMA PRO SEBE
No jo, další z těch věcí, které asi všem přijdou naprosto logické a rozhodně ne překvapivé nebo netradiční. Ale já se v tom nacházím právě až v poslední době. Není to tak dávno, kdy jsem nevěděla, co si počít, když jsem měla třeba jen hodinku sama pro sebe a nic na práci. Probohaaa, alaaarm, konec světa, je třeba něco dělat! Nyní jsem si v tom ale našla své kouzlo a takové chvíle si užívám o to více. Během náročného dne se zastavím v oblíbené kavárně na horkou čokoládu nebo kávu a v klidu si ji vypiji tam, žádné kelímkování a spěchání někam dál. Nekonečné cesty vlakem nebo MHD si zpříjemňuji hudbou, rozhlížením se kolem, pochrupkáváním - dříve jsem už konečně chtěla být na místě určení, teď v tom vidím příležitost si srovnat myšlenky a na chvíli se zastavit. A když můžu strávit celý den v pyžamu v posteli, tak se tomu vůbec nebráním - uvařím si něco dobrého, zásobím se čajem a zachumlám se do peřin. Společnost mi pak dělá knížka, hudba, tumblr, we<3it, oblíbené blogy nebo filmy a seriály, ke kterým jsem se dlouho nemohla dostat. A posledním objevem je díky mé nejdražší E. svět zahraničních YouTube, takže si ujíždím na sledování vlogů a toho všeho kolem (což je výborné na procvičení angličtiny, ou jé). Je krásné si vážit vlastního klidu.• TRÁVENÍ ČASU S NEJBLIŽŠÍMI
Velikou podporou při šílení a panikaření, že zase nic nestíhám a že si chci lehnout a umřít nebo někam odjet a prostě pryyyč a tak, jsou samozřejmě moji nejbližší. Patří jim veliký dík, že tu jsou pro mě a všechny ty moje šílenosti snášejí. Ono opravdu někdy není nic lepšího, než se přitulit k milému a chechtat se u nějakého stupidního konspiračního dokomentu nebo jej sledovat, jak hraje nějakou novou hru a vůbec mu to nejde. (Hehe, promiň Dani. :D) Nebo si sednout s kamarádkami do čajovny nebo kavárny, sdělovat si nejnovější drby a věci, které se objevují v našem životě a jsou naší aktuální inspirací a malými radostmi. Obrovským štěstím je také pro mě moje mamka - vždycky, když jedu domů, tak je to pro mě obrovský přísun nové energie, jsem neskutečně ráda, že ji mám. A rodina je základ, kde jinde hledat pomoc, když ne doma?

• KDYŽ NIC JINÉHO NEPOMÁHÁ…
… a situace je opravdu zoufalá, tak pořád tu jsou nějaké únikové plány. Jako třeba uklízení. Nevím, jestli jsem to jenom já, ale když jsem ve stresu, tak uklízím. Potřebuji, aby všechno kolem mě bylo perfektně vycíděné a vyleštěné, nikde ani trošku prachu. Jako by snad řád v mém okolí měl přinést řád i do mojí hlavy. Stejně tak je jako skvělé nouzové řešení radikální změna prostředí - například odjet na pár dní k babičce, někam si udělat výlet, vyzkoušet novou restouraci nebo prostě nějakou dobu pobýt někde, kde to člověk vůbec nezná. Vždycky mi to dodá sílu, asi za to může to prozření, že se bohudík nedějí šílené věci všude, ale někde je ještě svět nezkažený a klidný a můžu tam klidně utéct, když budu potřebovat. A to je přece fajn. A posledním tipem pak je nakupování. Jsem chudý student, ono to nejde praktikovat vždycky, ale jednou za čas si koupit nějakou bižuterii, nový lak na nehty nebo se zastavit v papírnictví, to je vždycky hrozně účinné odměňování. Cítím se teď jako hrozný materialista a asi to musí znít opravdu hrozně, ale když se takhle něčím odměním, tak mi to pak dodává energii hrozně dlouho. (Jako třeba poslední měsíc valentýnská edice BabyLips. Ale jinak jsem úplně normální, tak určitěěěěě. :D)Cílem tohoto článku bylo sepsat všechno, čím nabírám novou energii - jednak pro mě do budoucna, když budu zase dostatečně vystresovaná. Ale pak také pro vás, občas to totiž není jen o úsměvech, maých radostech nebo milých slovech, někdy člověk musí nasadit trochu silnější kalibr. Tak snad jste tady našli nějakou inspiraci. A hlavně na to myslete, žádné stresování!

Kde nabíráte novou energii vy?
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 19. března 2016 v 9:13 | Reagovat

Tohle je velmi podnětný článek a určitě posloužil jako příjemné zavzpomínání si na pozitivní věci, které ti pomáhají. :)
No, když se nad tím tak zamýšlím, mám to taky podobně. Pomůže mi procházka v lese, čtení, spaní, psaní, poslouchání hudby... prostě svou pozornost soustředím jinam. A taky se ráda svěřuju, ale to nelze vždy uplatnit. :)

2 Bels Bels | E-mail | Web | 21. března 2016 v 10:02 | Reagovat

Nějak jsem tu přehlédla jedno z nejhlavnějších: spaaaanek! :3
Jinak s tím uklízením a změnou prostředí to mám úplně stejné. Jak si má člověk řádně utřídit myšlenky v nepořádku, že? 3:-) A takový výlet, procházka, víkend strávený někde jinde... není lepšího úniku.

3 rionka rionka | Web | 24. března 2016 v 7:38 | Reagovat

Ano, odpočinek je ohromně důležitý a dodnes mám problém si tu "proflákanou" dobu nějak omluvit, validovat - ale pracuji na tom. Čajovny a ježdění do lesa hodně pomáhají, i když to nelze aplikovat pokaždé. Chtěla bych umět kreslit "jen tak", pokaždé mám pocit, že to musí bezodkladně něco "znamenat". Úkol pro tento rok, haha. -- BTW Článek o krabici plné uměleckých potřeb jistě chceme :) a na tumblr taky mrknu.

4 Barča Barča | Web | 24. března 2016 v 9:36 | Reagovat

Odpočinek je hodně důležitý. :) Když jsem ve stresu, tak poslouchám hudbu, píšu články (super na odreagování) nebo se koukám na filmy. Ale naštěstí jsem ve stresu už dlouho nebyla, takže pohodes. :)

5 I r i s I r i s | Web | 25. března 2016 v 20:42 | Reagovat

Když potřebuji nabrat energii, potřebuji být sama, nic jiného mi nepomáhá - někdy mám po dni stráveném mezi lidmi pocit, že mě od dalšího lidského kontaktu odtahuje síla přímo magnetická. A pomáhá mi koukat na debilní reality show. Obecně se se stresem vypořádávám převážně pasivně, protože mi žádná pohybová ani umělecká aktivita nejde a většinou mě tak vystresuje ještě více.
Jinak, ta červená mňamka ve sklenici vypadá úžasně lákavě a na tumblr tě určitě budu sledovat- já sama jsem této sociální síti zčásti podlehla. :)

6 Opica Opica | Web | 27. března 2016 v 10:13 | Reagovat

Jak chutná Chocapic v ovesné kaši :D ? Můj seznam by byl asi hodně podobný, jen ta příroda mi teď trochu chybí, dřív jsem vyběhla za dům a ztratila se v záplavě polí a malých lesíků. I když jako plánovač u mě nejvíc funguje, když si můžu odškrtat všechny povinnosti na lístečku, co mi visí na ledničce. Pak mám pocit, že jsem den strávila fakt užitečně a spoustu toho zvládla, i když někdy to není úplně pravda... V umělčení mě nejvíc bavilo vzít si s kamarádkou obří A2 papír a celý ho zamazat prstovými barvami, to patlání mělo rozhodně něco do sebe :))

7 eLLen May eLLen May | E-mail | Web | 4. dubna 2016 v 21:55 | Reagovat

Člověk potřebuje ventil a uznávám, že i někdy bezděčné čmárání pomáhá.
Když se zamyslím mě pomáhá nejvíc chůze ..jedno kam, jak daleko prostě jdu někdy se ztratím a vyfouknu se.
:-)

8 Fredy Fredy | Web | 11. dubna 2016 v 11:02 | Reagovat

krásný fotky a super rozhovor na blog.blog.cz :-) ;-)

9 Magdaléna Magdaléna | Web | 17. dubna 2016 v 9:43 | Reagovat

Jé, to je skvělý článek. Pomalu mi začíná podobně hektické období. V následujícím týdnu budu ze 7 nocí spát cca 4 :D Škola, stáž, práce, kamarádi, příprava do školy... :D je toho dost.
.
Hlavně se asi inspiruju tím užíváním si času sama. Nikdy to pro mě nebyl problém, ale v poslední době jsem taky spíš hektická než klidná.
.
A článek o výtvarných potřebách zhltnu všema dvouma očima :D ;)
.
Měj se krásně, ať jde relaxování od ruky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
..... Ti nejmilejší a mému blogovému srdci nejbližší :3
..... Daniel ♥ - Bels - Maglaiz - Viollet - Elwin - Opica - ansvarcova - Iris - Vlasta
.....
.
.