Hudební tag - The Antlers

15. října 2015 v 7:37 | Opti-Mystique |  Hudba
Dneska je to přesně rok, kdy se mi splnil sen a já viděla naživo kapelu, která pro mě tolik znamená - The Antlers. Vybavuji si to, jako by to bylo včera. První řada v Lucerna Music Baru, milý vedle mě, zpěvák i ostatní z kapely si plachtili někde ve vesmíru a všichni v sále měli hroznou chuť se rozletět za nimi. Takže když jsem u Vlasty a Iris narazila na tento úžasný hudební tag, hned jsem věděla, koho by se týkal, kdybych se do něj opravdu pustila. A světe div se, ten článek tu opravdu je!


Takže, jak to celé funguje? Vyberete si interpreta a tato volba se vás pak drží dalších 13 otázek. Možná až příliš jednoduchých otázek, nad kterými byste normálně jen mávli rukou. Ale tentokrát to nebude tak jednoduché - můžete na ně totiž odpovídat jen pomocí názvů písní z repertoáru daného interpreta. Bez nahlédnutí do textu, atmosféry, hudby. Pouze pomocí názvu. Aj aj, ano, to je ten háček. A vzhledem k tomu, že já písničky od The Antlers znám většiny nazpaměť, tak občas bylo zatraceně těžké se odpoutat od těch informací v pozadí a držet se jen názvu. Dovolím si ke každé otázce kromě odpovědi přidat i důvod a trošku té myšlenkové omáčky okolo. Bez toho by to totiž nebylo ono, že ano. :D


1. Vyber si umělce. > The Antlers. ♥

2. Jsi muž nebo žena? > Dopelgänger. Existují dva překlady - buď pohádková bytost nebo dvojník, tajemný přízrak, který je protějškem žijící osoby a doprovází ji. Občas mám pocit, že dokáži na svůj život nahlížet "ze třetí osoby", nezaujatě, jako by se to všechno mě vůbec netýkalo. Někdy je tak obtížné se sžít s tím, že to všechno je opravdu skutečnost. Připojila bych k mé volbě i sny, ty často mívám z pohledu někde za mým ramenem, jen málo kdy z vlastních očích. Jako bych stále tomu všemu jen přihlížela.

3. Popiš se. > Flash Flods Don't Retreat. Přívalové povodně neustupují. Když se do něčeho vrhnu, je to jako přívalová voda. V obdobích sucha příjemná změna, většinou ale ovšem nával změn, které jsou ve výsledku fatální a už nejdou zpět. Jinak řečeno, obyčejně se držím zpátky, ale jakmile pohár přeteče, spustí se povodeň, která o sobě dá znatelně vědět a nenechá žádnou nit suchou, ani kámen na kameni.

4. Jak se cítíš? > I'm Hibernating. Přežívám. Přesouvám se do režimu spánku, neztrácím zbytečně energii, vyčkávám. Vždycky, když počítač ukládám do hibernace, tak mám strašnou chuť se k němu připojit. Na chvíli vypnout a probudit se v plné síle až přijde moje chvíle. Klasická krize průběhu semestru, kdy se chcete zahrabat pod skripta a předstírat, že se vás nic z toho netýká, že vaším životním údělem je pouze se dobře vyspat.

5. Popiš, kde právě žiješ. > Palace / Hotel. Tady jsem hodně váhala, nakonec dávám obě varianty. (A obě z nejnovějšího alba, ochocho.) Přesnější by byl asi ten hotel, protože už poslední dva roky nemám stálé místo, kde bych dlouhodbě fungovala. Už poslední dva roky se pořád jen přesouvám z jednoho místa na druhé - domů, na privat/kolej, k babičce, do školy, domů, na privat/kolej. Potřebovala bych se usadit, už akutně potřebuji být někde natrvalo a né jen jako nějaký kočovný zbloudilec. A co se týče paláce... pokaždé, když se schovám pod peřinu, vytvořím si kolem sebe svůj vlastní palác, kde je mi nejlépe. A ještě lépe, když jej můžu sdílet s tím nejmilejší, to jej pak člověk nechce o to více opouštět.

6. Kdybys mohla jít nebo jet kamkoliv, kam by to bylo? > Revisited. Aktuálně netoužám po nových místech. Chtěla bych se znovu podívat tam, kde jsem v minulosti byla tolik šťastná, na místa, která mě nabíjejí energií a kde se vždycky na chvíli zastaví čas. Do Jeseníků - ať už zapadnout do závějí sněhu nebo se prodírat nekonečným borůvčím. Do Beskyd - k mojí zamilované Bystřičce, znovu projít ty lesy a nechat se vylekat srnkami. Moravský kras - nekonečné lesy a mechy, ještě než byly zničené lesaři a neopatrnými návštěvníky. Paříž - poslední dobou na ni často vzpomínám, je to už spoustu let, co jsme tam se školou na pár dní byli. Hudební festivaly - všechny, na kterých jsem byla měly svou specifickou atmosféru, která je nenahraditelná, do všech bych chtěla nakouknout, dát si pivo a vařenou kukuřici. Vysoké Tatry - letošní dovolená... k tomu nelze víc dodat, nemůžu se dočkat léta, zase tam s mamkou pojedeme. A tolik dalších míst, které bych chtěla zmínit... ale z článku o hudbě by se stal už jen sentimentální nostalgický patos.

7. Oblíbený způsob dopravy? > Tiptoe. Po špičkách. Opatrně, aby si mě nikdo nevšiml. Opatrně, abych nic nezničila. Nevím, jestli je to jen souhra náhod, ale vždycky, když se snažím být potichu, tak nadělám ještě větší rámus než obyčejně. Ale přesto mám nejraději, když celý svět v noci ztichne a já chodím po špičkách, abych to nenarušila.

8. Jaké je počasí? > Surrender. Léto už to opravdu vzdává. A copak léto, dokonce i podzim. Mám takový pocit, že ani on zrovna nebojuje a kapituluje před zimou, která se o slovo hlásí mnohem dříve, než by měla. Nebo se mi to snad jen zdá? Letos podzim téměř nevnímám, buď se schovávám v teple postele nebo sedím ve škole v učebnách s přehnanou klimatizací, nestačím si užívat barevných parků, ranních mlh nebo lehkých dešťů. Možná i proto se mi zdá, že místo podzimu už je venku tak akorát začátek falešné zimy.

9. Oblíbená část dne. > Wake. Hahaha. Kdybych tohle prohlásila jen pár let zpátky, tak bych se sama sobě opravdu zasmála. Vstávání, jako vážně? Ale poslední dobou už mi nedělá problém vylézt z postele jako dřív. Jsem ten typ, který budík vypne na první zazvonění a nejraději bych hned vstala, převlékla se, uvařila čaj, prolétla sociální sítě, nachystala si věci a šla do školy. Mám ráda to, že každé ráno je novou možností. Ať už byl předchozí den jakýkoliv, je jen na mě, s jakou náladou vstanu, jak bude můj den vypadat. Takže těsně po probuzení je všechno takové... čerstvé. A já jsem plná očekávání, jaký ten den bude.

10. Kdyby tvůj život byl TV relace, jak by se jmenoval? > It Seems Easy. Vypadá to jednoduše. Ale jak je známo, nic není takové, jak se může na první pohled zdát. A to mě doprovází celý můj život, tak by se to hodilo jako trefný název. Žádný trhák, nic skandálního, jen suché konstatování. Že je strašně super, že studuji na vysoké a všechno mi prochází? Ale za jakou cenu. Že všechno zvládám až podezřele dobře? No, kdo ví. Že není problém se osamostatnit? Ale kdepak. Že lidé, na kterým vám tolik zaleží, cítí to stejné i vaším směrem? Možná ano, možná také ne. Svět je plný paradoxů, "možná" a věcí, které rozhodně nejsou takovými, za jaké je bereme.

11. Co pro tebe znamená život? > Putting The Dog To Sleep. Tady nemohlo být odpovědí nic jiného než má oblibená písnička. A musím si tu trochu pomoci textem, který je pro mě jednou velkou metaforou. "Well my trust in you is a dog with a broken leg / Tendons too torn to beg for you to let me back in / ... / Put your trust in me, / I'm not gonna die alone… I don't think so..." Občas se cítím jako zraněný pes, u kterého není jisté, jestli by nebylo lepší ukončit jeho trápení. Ale já se z toho vždycky vylížu, vždycky díky tomu, že ve mně někdo věří, někdo, kdo mi dodá naději, pomůže mi a já vím, že všechno bude v pořádku. Takže život pro mě znamená hledání těch správných lidí - těch, kteří vám rozveselí svět a podrží vás, když se všechno zdá špatné, protože v těch chvílích poznáte, na kom opravdu záleží.

12. Tvůj strach. > Every Night My Teeth Are Falling Out. Mívám spoustu nočních můr, když neusínám s milým a nikdo my nehlídá sny. Pravda, zuby mi v nich většinou nepadají, ale když to vezmeme metaforicky, tak v nich většinou přicházím o všechno, na čem mi záleží. Takže to by mohl být můj největší strach - že mě všichni opustí. Že zůstanu sama, že všechno dobré a důvody radosti budou najednou pryč. Že životní jistoty se sesypou jako domeček z karet. Že přijdu o zuby, kterými bych se těmi špatnými časy mohla odhodlaně prokousávat.

13. Nejlepší rada, kterou můžeš dát. > Shh! Ticho. Zastavte se. Zapomeňte na to, jak je svět uspěchaný. Nic vám neuteče, když nachvíli vypadnete z toho šíleného koloběhu, posadíte se někam a na chvíli se ponoříte do ticha. Ticho je uklidňující, ticho léčí. (Och och, jak je tahle písnička úžasně snová a ambientní! ♥)

14. Myšlenka dne. > The Universe Is Going To Catch You. Vesmír tě chytí, neutečeš mu. Ať už věříte v cokoliv, utíkání není dlouhodobě dobrý nápad. Vždycky vás něco chytne, zastaví, přitáhne zpátky. Haha, už zase, to říkám já, která ještě stále tvrdím, že útěk je nejlepší obrana? Fajn, je to pravda, stále si to myslím. Ale není to trvalé řešení. Takže pokud se rozhodnete utíkat, nikdy to neberte jako finální řešení vašich problémů. A vůbec, to neříkám já, to tu odpovídají The Antlers, takže na mě se vyčítavě nedívejte!

Musím se přiznat, měla jsem na otázky na papíře zodpovězeno i pomocí písniček The Kooks a Coldplay. Ale nakonec jsem skončila stejně u mých milovaných The Antlers - sice to celkově asi vycházi pochmurněji než by to bývalo bylo u zmíněných dalších dvou skupin, ale... nedalo mi to. Možná to bude tím podzimem, znáte to. Dny se krátí, přibývá tmy, myšlenky se rozletí... a pro ty to chvíle jsou právě oni nejlepší. Takže doufám, že jsem vás případně příliš nezdeprimovala, to bych byla opravdu nerada.

Ať hudba hraje do uší a vy se nenecháte zastrašit tím, když všechno nevychází podle představ,
Opti-Mystique
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 15. října 2015 v 16:38 | Reagovat

Tak článek dočten. Je skvělé, že ses do tohohle tagu zapojila. Že máš nějakou skupinu, kterou miluješ a se kterou se pojí tvé splněné sny. :) Něco si od The Antlers pustím... :)

2 Opica Opica | Web | 15. října 2015 v 21:10 | Reagovat

Tohle je doopravdy kouzelný tag a strašně pěkně se čte :). S podzimem je to taková škoda, vždyť ještě ani nezačal a už je za okny tohle... A se vstáváním respekt! :D

3 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 15. října 2015 v 22:40 | Reagovat

Tento TAG jsem také dělala, myslím si, že je to úžasný nápad. Nyní už jdu spát, ale zítra si rozhodně zkusím tuto kapelu pustit.

4 Oskar Oskar | E-mail | Web | 20. října 2015 v 16:24 | Reagovat

Ha! :D Tohle se mi líbí, zkusím to použít na Emilii Autumn. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
..... Ti nejmilejší a mému blogovému srdci nejbližší :3
..... Daniel ♥ - Bels - Maglaiz - Viollet - Elwin - Opica - ansvarcova - Iris - Vlasta
.....
.
.