S diářem v ruce

10. července 2015 v 14:13 | Opti-Mystique |  Závislosti
Diář se už před několika lety stal mou nedílnou součástí a věcí, kterou s sebou tahám kamkoliv jdu. I tady na blogu jsem mu věnovala pár článků a dokonce jeden celý 52-projekt, takže je vidět, jak moc důležitý pro mě je. Zvláště v poslední době se moje závislost na něm ještě více prohlubuje, bez něj bych snad někde zapomněla i vlastní hlavu. Ovšem setkávám se také s lidmi, kteří diář nepoužívají a vůbec jej ke svému životu nepotřebují - ti si rozhodně zaslouží můj obdiv, že takhle dokáží fungovat a neupadnout do zmatku a chaosu. A pak jsou tu také tací, kteří by si diář vést chtěli, ale nějak se jim to stále nedaří a tak zůstávají u papírků hozených v peněžence nebo nějaké aplikaci na telefonu. Ale já se zastávám hezky papíru, propisky a něčeho hmotného, takže bych chtěla celé té diářové záležitosti věnovat i tento článek.• Jak si vytvořit k diáři citový vztah?
Samozřejmě, že citový vztah je třeba! Jinak by to byl jen hloupý sešit, kam si občas napíši nějaké poznámky. Diář je pro mě parťák do boje i proplouvání světem, náhradní hlava, upomínkovač i radostný úsměv schovaný do stránek. A právě proto vždycky před přelomem kalendářního roku znejistím a začínám být nervózní. Protože - jak se mám rozloučit se stávajícím diářem? A jak mám proboha zase najít nějaký perfektní, který by ho nahradil??? A tak se většinou začínám poohlížet po nějakém novém už na podzim. Není nic horšího, než nádherný snový přebal... a po otevření zjistit, že stojí úplně nahovno. Ale to záleží na vkusu každého. Já vyzkoušela víc variant - od diáře s citáty od Paula Coelha, přes nadační DebRA až jsem se zasekla u těch z tiskárny Graspo. Ale na další rok už pokukuji po Moleskine, protože ten pro mě vždycky znamenal kvalitu a osobnost už v základu. No... uvidíme. Tak jako tak jej nikdy nenechávám holý, ale polepuji, vylepšuji, přidávám to-do-listy a další vychytávky, aby to byl opravdu MŮJ diář a ne nějaký obyčejný.


• Co všechno si do něj psát?
To, co nechcete zapomenout, nečekaně, hahaha. :D Pro mě to byly ze začátku hlavně úkoly a písemky ve škole, později se k tomu přidaly i plány na umělčení nebo celkově na rozvrhnutí volného času a víkendů. Aktuálně tam pak jsou zkoušky, návštěvy lékařů, nekonečně opakující se nákupní seznamy, směny na brigádě, plány na cesty domů a samozřejmě seznamy toho, co si mám odvézt/přivézt. Dotáhla jsem to už do takového extrému, že si píši například i to, že potřebuji vybrat peníze, zajít na poštu nebo zavolat na rehabilitace (další úrovní budou i časy jít na záchod, kdy si vzít prášky a tak. :D). Další věcí, co mě moc baví, je zaznamenávání citátů nebo názvů písniček, které mě zaujaly a nechci o ně přijít, tak je prostě napíši do diáře jako poznámku. Slouží mi také jako čmárací notýsek během přednášek, takže je plný různých malůvek a hvězdiček a vykřičníků a opakujících se slov a tak. Každý týden si snažím nějak zpestřit a zbarvit, aby mi nebylo smutno při pohledu na prázdné stránky, protože občas mám ve zvyku listovat dozadu a prohlížet si, co mě jaký týden zaujalo...
Dalším zajímavým nápadem, co jsem od někoho zaslechla, je ke každému dni si vždycky napsat, co hezkého se událo, něco, co si chcete napořád připomínat - takže použít diář vlastně trošku jako deník nebo místo na uskladnění myšlenek a vzpomínek. I tohle je možnost, jak mu vdechnout duši a přenést svou osobnost na papír.
Já mám na konci diáře ještě vypsaná všechna důležitá čísla a adresy, takže kdyby mi klekl telefon nebo bych chtěla někomu poslat z dovolené pohled, tak není problém, protože všechno mám hezky u sebe.


• Nějaké drobnosti, které pomůžou vše zorganizovat?
Jsem maniak do papírnictví, když se někde stavím, tak pokaždé tam strávím dlouhou dobu a nikdy neodcházím s prázdnou. Takže vždycky mám zásobu lepítek, nálepek, lepících poznámkových bločků, sponek na papír, barevných izolep a dalších hloupostí. A ty hojně využívám. Každá zkouška = jiné lepítko, takže třeba na obávanou Obecnou chemii bylo to se žralokem, abych si připomínala, jak moc zákeřné to je. Mám jít s milým do divadla? Tak to chce čuníka se srdíčkem, jako vlastní sentimentální vzpomínku. Vím, že mě čeká něco ošklivého? Tak je třeba tam plácnout velkou barevnou nálepku, která mě alespoň trošku povzbudí. Nevleze se mi nákupní seznam na řádky? Tak si tam přilepím další místo. A takových dalších drobností a využití je spousta, stačí jen trošku hledat a pak využívat.


• A není to prostě jen další zbytečnost?
Kdyby byla, tak by tento článek byl navíc. Ale já si myslím, že je dobré se s diářem naučit pracovat. Když už ne s tím papírovím, tak alespoň s elektronickým. I já jsem jednu dobu koketovala s Evernote, ale nějak jsme si navzájem nesedli a tak jsem se vrátila ke staré osvědčené klasice. Nechci předpovídat něco ošklivého, ale teď si možná myslíte, že si všechno zapamatujete a nic jako diář nepotřebujete, ale časem možná začne povinností přibývat a proto je vždycky lepší se nějak pojistit, kdyby paměť selhala. A když už budete takhle zvyklí si všechno organizovat, tak to pak půjde mnohem snadněji.


Takže, diářování třikrát hurá! A ať se plní jen těmi hezkými věcmi.
Slunce v duši,
Opti-Mystique
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mischelle Mischelle | Web | 10. července 2015 v 15:08 | Reagovat

Hezký článek :)

2 Michelle Michelle | Web | 13. července 2015 v 9:03 | Reagovat

máš krásný diář :) já mám vždycky takové období, kdy je všeho moc a neobejdu se bez něj. pak najednou tolik věcí nemám a z ničeho nic ho skoro nepoužívám. snažím se ale psát si ty důležité věci aspoň do mobilu, protože ten máme u sebe všichni pořád, i když si třeba na diář nevzpomeneme nebo není místo v pidikabelce. za tenhle vztah k němu tě obdivuju :)

3 Magdaléna Magdaléna | Web | 13. července 2015 v 20:44 | Reagovat

Luci,
tohle je naprosto bombastický článek. Před pár dny (týdny) jsem viděla něco podobného na jednom blogu na blogspotu a dost mě to zaujalo. Sice to tam bylo podáno až moc pozitivně (do diáře jen to hezké, špatné gumovat). V tu chvíli tak koketuju s myšlenkou, že bych si s diářem víc pohrávala.
.
Diář mám a miluju ho, na gymplu bych bez něj fakt nedokázala žít (i když na maturitu jsem měla speciální systém plánování :) ). Nejlepší ze všeho byl růžový s trochu gumovým povrchem od tety. Navrch působil obyčejně, ale byl akorát tak velký a vevnitř udělaný přesně tak, jak mi to vyhovovalo. Navíc bylo každé roční období laděno do jiného tónu, no byl to prostě miláček. Letos mám francouzský diář s omalovánkami, ten je skvělý v tom, že se s ním člověk i zabaví (článek o něm mám i na blogu).
.
Děkuji za takto milý článek, čím dál víc přemýšlím, že bych nechala propuknout své papírové nadšení a konečně si pořídila alespoň 3 washi pásky a nějaká pěkná lepítka :)

4 Bels Bels | E-mail | Web | 17. července 2015 v 14:17 | Reagovat

Ňach, to je nádherný článek. :3 Přesně jak píšeš na konci: "...časem možná začne povinností přibývat a proto je vždycky lepší se nějak pojistit, kdyby paměť selhala." Mám diář každý rok a používám ho právě podle toho, kolik těch povinností aktuálně mám. Letos je to takové volnější, odnaučila jsem se diář používat, mám klasický sešit, kam píšu, co mě napadne. Jindy nedám bez diáře ani ránu, je neustále se mnou a plní se povinnostmi i radostmi.
Ty jsi slečna Diářová, neumím si tě už bez diáře a všech těch barev a kresbiček v něm představit. :3

5 Nika Caesaris Nika Caesaris | E-mail | Web | 23. července 2015 v 22:47 | Reagovat

To je krásný... :3 Taky jsem si nikdy nesedla s plánováním na PC, takže už roky používám pořád stejný typ malého magnetického diářku. Ale vždycky, když vidím takhle načančaný velký diář, mám chuť si znovu pořídit tenhle velký A5. :))

6 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 31. července 2015 v 13:56 | Reagovat

Nepatřím mezi uživatele klasických diářů s datumy, ale sešit s pevnými deskami na poznámky všeho druhu potřebuju. Jsem hlava v oblacích, tudíž děravá. Pravda, že jej používám hlavně přes školní rok, na jehož konci bývá zpravidla plný úkolů, písemek, náčrtů a plánů na nové šperky i článků na blog psaných spontánně mimo PC. ;-)

7 View View | Web | 22. srpna 2015 v 9:47 | Reagovat

Tak co se týče mě a diáře - já bez něho nežiju! Mám ho vždycky všude a píšu si tam všecko.Od minulýho týdne jsem si aj zavedla, že si budu tisknout v malém fotky z akcí, které tam mám napsané, vstupenky a tak a budu si to tam lepit.Pěkně všechno pohromadě :)

8 Sentencia Sentencia | Web | 27. srpna 2015 v 19:25 | Reagovat

jsem ráda, že existuje víc podobných "zvrhlíků" :) Taky mám svůj diář jako druhou hlavu. Nedotáhla jsem ho zatím až do takové umělecké podoby, ale co se týče zápisků, upomínek, akcí, výletů a úkolů, je v něm skoro všechno. Mám ho, jako takovou hodně zjednodušenou verzi deníku, takže si je pak i dalších x let schovávám. Mám ráda diáře od Albi. Líbí se mi jejich rozvržení i vnější pestrobarevné a vzorované obaly ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
..... Ti nejmilejší a mému blogovému srdci nejbližší :3
..... Daniel ♥ - Bels - Maglaiz - Viollet - Elwin - Opica - ansvarcova - Iris - Vlasta
.....
.
.