Koleje vs. byt

18. března 2015 v 11:44 | Opti-Mystique |  Olomoucké chvilky
Každý student (nejen) vysokých škol, jehož alma mater není v dosahu a možnosti dojíždět z domova, musel během dob studia řešit otázku: "Je pro mě lepší bydlet na koleji nebo raději na bytě?"
První ročník jsem strávila na koleji B. Václavka (UPOL) a aktuálně už více než půl roku obývám byt, takže si myslím, že už mám možnost srovnávat a podělit se o nějaké postřehy. Všechno je vztaženo na Olomouc a UPOL, takže není reálné, aby se všechny informace do detailu shodovaly i s ostatními univerzitními městy, ale v těch základních záležitostech by to mělo odpovídat tak jako tak.

(Pohled od PřF směrem na areál Envelopy)• PROSTORY, CENA A UMÍSTĚNÍ
Olomouc je v tomto hodně nápomocná studentům. Díky tomu, že celé město je takový univerzitní kampus, tak je možné, že můžete sehnat byt přímo naproti vaší katedry. Koleje tu jsou buď v komplexu Envelopy pohromadě s menzou a tak (hehe, jít na oběd v pyžamu, toho jsem hodně využívala. :D), nebo i na okrajích města, kde je luxus ticha a opuštěnosti, což ocenní asi nejvíce medici a studenti, kteří vyžadují naprostý klid. V Olomouci je to také tak, že i cenově můžete najít výhodné byty i se srovnáním s kolejemi. Při hledání na konci května jsem si jich prošla hodně, internet je plný nabídek. Důležité je se nebát. Při návštěvách a prohlídkách se ptát, zjišťovat, vybírat. Mně se to vyplatilo a jsem moc ráda, že jsem nesáhla po prvním místě, kde jsem se byla podívat. Předtím jsem z kolejí to měla do školy pět minut, teď deset. Hned u domu tramvajová zastávka. A navíc! Olomouc = historické město. Takže já jsem měla štěstí na byt s vysokými stropy a kousek od centra a... Jů! Na přebývání na bytě v tomto vidím také jednu výraznou výhodu (která se možná někomu může zdát jako nevýhoda) - energie, internet, nájem, na to všechno jsou profesionální smlouvy a jednání a tak, takže si připadám hodně dospěle. :D


(Tohle je moje aktuální část pokoje, ňach, jako doma, přesně podle mých požadavků.)

• SPOLUBYDLÍCÍ
Říká se, že je výhoda, když na byt jdete s někým, koho znáte, ale nemusí to být nutnost. Já jsem jak u kolejí, tak i na bytě, měla štěstí a narazila na fajn lidi. Z historek vím, že není tak těžké ani v jednom případě nepovedené osoby vyštvat, takže ani tady není žádný háček. :D Nesporná výhoda kolejí je, že VŠUDE kolem jsou studenti. V chodbě, o patro níž, výš, všude. Takže když něco potřebujete, stačí jen zaklepat na vedlejší dveře. To u domů tak moc dobře nejde, tady se musím spoléhat jen na spolubydlící, protože rušit seniorský pár naproti nám by se mi opravdu nechtělo. Sousedé jsou i jinak prima věc, pravidelně každý večer o pár pater výše někdo trénuje hru na klavír a už mu to jde, takže se to hezky poslouchá. Zato na koleji, tam můžete poslouchat leda jak někdo pořádá soukromou párty hard a jak na to rozzuřeně reaguje někdo jiný, kdo se potřebuje učit. Tak celkově mi přijde, že byt je v mnoha odhledech více tišší a soukromnějí než kolej. Ovšem párty výhodu si zase drží kolej, zvláště na začátku prváku, když jsem ještě neměla tak pevnou vůli, se spolubydlící a lidé z okolním pokojů rozhodli, že se půjde někam pít - takže já jsem šla automaticky s nimi. Když chcete jít někam do klubu, vždycky se najde někdo, kdo půjde s vámi. Ale zase, říct, že pořádáte soukromou oslavu na bytě? Co co? To zní mnohem lépe, než že na koleji. :D
Se spolubydlícími souvisí i návštěvy. Moc dobře si pamatuji, jak jsem na koleji občas měla problém protáhnout přítele přes kolejbábu. Dvakrát v noci navíc musel prolézat oknem na chodbu, protože hlavním vchodem to prostě nešlo. A naše kolej se také na dvě hodiny v noci zamykala, což bylo nemilé, když jsem se tam zrovna v tu chvíli chtěla dostat. :D Ale takhle si hezky jen odemknu a dostanu dovnitř kohokoliv budu chtít.

( Momentka z loňské kolej-párty. Víno v hrníčcích, mmm.)

• VYBAVENÍ A ZÁKLADNÍ FUNGOVÁNÍ
Hned po příchodu na byt jsem ocenila jednu základní věc - kuchyně! Přítomností trouby a plechů se moje kulinářské schopnosti posunuly zase o úroveň nahoru. :D A protože jsem v tomto megaloman, tak jsem do vybavení kuchyně hned přispěla zásobou hrníčků, skleniček, misek, hrnců, pánviček, příborů,... A také si zabrala velkou poličku v lince na běžné potraviny a čaje. A další v lednici. A místo v mražáku. Jídlo je základ, ham ham! Na kolejích vždycky máte nějaké to základní vybavení - postel, stůl, židle, skříň, nějaké poličky. V tomto bytě jsem ale neměla vůbec nic, nahrazovala jsem slečnu, která měla všechen nábytek svůj. Ale to také není zas taková hrůza, všechno se dá sehnat i v ucházejícícm stavu i jen za odvoz, já také vykoupila IKEA, takže teď si tu funguji naprosto spokojeně s nábytkem ideálně pro mě. A také je tu výhoda, že je tu možnost hýbání, stěhování, ještě většího přizpůsobování, to na koleji moc nejde - jednak kvůli prostoru, jednak kvůli tomu, že nábytek je mnohdy přidělaný ke zdem. Veliká výhoda kolejí je úkolid - tam se o to v chodbyčkách, koupelně a tak starají uklízečky, takže něco takového člověk nemusí řešit. To je na bytě trošku šok, co si neuklidíte sami, takový svinčík tam zůstává. Ale my jsme si třeba rozhodily na týdny služby a nemáme zas tak velký byt, takže to takový problém není a člověk si tu hodinku dvě vždycky najde. Nevím, jak je to jinde s internetem, ale na Olomouckých kolejích je možný jen přes kabel ten místní, který zrovna není nejrychlejí a navíc tam jsou zakázané torrenty a trošku experimentování. To pro mě byla také velká změna, na bytě máme optiku a stahování i 20 MB/s, což je... húúú, velká krása, navíc torrenty a tak, to se pak prokastinuje od školy velká krása. A když už jsem u školy, s učením jako takovým je to asi na obojím stejně - pokud chcete klid, jsou tu sluchátka, kuchyňka nebo prostě útěk do studoven nebo knihovny, tady není žádný rozdíl.

(Ovšem pohled z desátého patra kolejí se mi nikdy neomrzel...)

Kdybych to měla nějak srhnout, chápu ty, kteří celou dou preferují koleje, ale za sebe doporučuji rozhodně byt. Pro mě byl jasnou volbou - chtěla jsem zkusit něco nového a hlavně jsem si za prvák na kolej natahala tolik věcí, že bylo nutné je přes léto už mít někde na bytě, protože domů bych je rozhodně neuvezla. :D Než jsem začala psát tento článek, tak jsem se snažila poptat kamarádů a spolubydlící a spolužáků na postřehy a ve většině jsme se shodli, na každém je něco dobrého i špatného, záleží na konkrétní situaci a člověku, co komu bude vyhovovat více. Ale rozhodně bych se nebála změn a zkusila bych obojí - jak kvůli zkušenostem, tak kvůli vlastní pohodlnosti. A navíc, když vám jedno z toho nebude vyhovovat, pořád je tu možnost se vrátit k původní možnosti.

Kdybyste řešili stejný problém a měli nějaké otázky, tak se klidně ptejte. Pokud budu vědět, tak podle vlastních zkušeností odpovím, poradím.

Ať se daří, pod postelí nebo na střeše,
Opti-Mystique
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 arcana1 arcana1 | Web | 18. března 2015 v 12:19 | Reagovat

Taky bych brala byt a při pohodovém spolubydlícím je to jen radost :-) A člověk se prostě více otrká a osamostatní.

2 Saya - Mi Saya - Mi | Web | 18. března 2015 v 13:01 | Reagovat

Děkuju, právě si mi celkem pomohla - chystám se na UPOL (samozřejmě pokud mě vezmou) a zatím to vydím tak, že v prváku začnu s kolejema a pak bych se asi přesunula do bytu =)

3 Saya - Mi Saya - Mi | Web | 18. března 2015 v 13:06 | Reagovat

[2]: *jsi

4 Vanimaré Vanimaré | Web | 18. března 2015 v 13:55 | Reagovat

Na UPOL jsem studovala, celou dobu jsem bydlela na koleji. Nemohla jsem si to vynachválit. (Dva roky na Neředíně a tři na Fišerkách.) Spolubydlící jsem měla super, nikdy jsem s nimi neměla problém.
Výhodou kolejí je ještě servis, když se něco pokazí.  (Prasklá žárovka v lustru a tak). Stačí napsat do knihy a do jednoho dne jsem měla vždy spraveno.
Jediné, co mi vadilo byl nedostatek zásuvek na elektriku a nebo málo prodlužovacích lišt na začátku roku. A také mi vadily ty zákazy, že jsme nesměli mít elektronické přístroje, jen počítač a příslušenství k tomu. :)
Pěkný článek. Kdybych teď začínala studovat, možná bych se taky po prvním roce poohlédla po bytě. :)

5 Terka Terka | E-mail | Web | 18. března 2015 v 14:34 | Reagovat

Na koleji v Opavě máme i tu kulturní vložku. :D Jeden kluk, co bydlí naproti, hraje na kytaru a poslouchat se to dá, takže si nemůžu stěžovat. :)

Kolej je sice odstrčená od centra města (kdežto kdybych byla na Hradecké, mám to blíž do školy, i do Menzy - takhle si jídlo udělám sama než jet deset minut autobusem a pak ujít ještě nějakou dobu k Menze) a to mi nejdřív vadilo, ale já nevím, teď jsem si na to tak nějak zvykla a trochu i na ten obor, i když bych se stále chtěla dostat na žurnalistiku. Buď ta Olomouc nebo Brno nebo, pokud tu existuje šance, že bych se dostala (haha), možná i ta Praha. Takže ve výsledku vede Olomouc. No, uvidíme. Třeba nakonec zůstanu v Opavě a budu na koleji. Nejsem zrovna komunikativní typ, proto si nejsem jistá, s kým bych v tom bytě bydlela... maximálně tak sama, což by bylo dost nevýhodné...

6 Yominis Yominis | E-mail | Web | 18. března 2015 v 16:37 | Reagovat

Taky jsem zkusila oboje a u mě vítězí taky byt. Možná to bylo i tím, že jsem v posledním kolejním roce měla smůlu na spolubydlící a navíc na naší koleji (17. listopadu, Praha) nám buňku žádná uklízečka neuklízela, bylo to jen na nás. A když schytáte jako spolubydlící dva kluky, co se jim podařilo během mé nepřítomnosti zanést odtok ve sprše tak, že musel přijít opravář... :-P
Ale zase když se něco rozbilo, stačilo právě jenom ohlásit a opravář přišel. Na bytě se v tom musí člověk šťourat sám :-D
Výhodou koleje ale je, že ji člověk nemusí platit přes prázdniny, když tam není. V tom je byt na houby.

7 myší královna myší královna | Web | 18. března 2015 v 18:09 | Reagovat

Tvá strana pokoje vypadá jako by byla v mém pokoji! I když shodně umístěnou mám jen nástěnku. :DD Na tom místě mám PCčko.

Já na koleji nikdy nebydlela. Ani jsem nechtěla. Chtěla jsem si s sebou vzít zvířátko - tehdy křečka, dnes se z něj vyklubalo štěkadlo, které by mi na koleji neprošlo (i když tam prý kdosi odchoval slepičku). Podle vyprávění spolubydlících, co na koleji bydlely, oceňuji možnost volného pohybu a možnost plnohodnotně využít kuchyň. Šustící soused nám hluk  kolejí vynahradí. Máme v pokoji tak vlhko, že i v mrazech musíme dvakrát denně větrat a topit. Rychle se tu ochladí, protože nemáme zaizolovaný dům, naštěstí cirkulaci částečně zajišťují stará dřevěná okna. Ale i tak tu svou plesnivou díru miluju (ano, plesniví nám tu volně pověšené/odložené/stojící věci, kufr krosna, obal na kytaru, oblečení ve skříňovém stanu, zatuchlina everywhere). Protože máme zrekonstruovanou kuchyň, koupelnu a záchod - i když na skřípající petlici. Rozumíme si docela s děvčaty, mám tu muže, psa a hlavně ZAHRADU a TERASU. O víkendech tu bývám sama, trávím tu prázdniny, silvestra. Občas uspořádám nějaký menší sedánek (můžeš se někdy zúčastnit, většinou tu býváme max tři :D).

8 Marcipánová Martha Marcipánová Martha | E-mail | Web | 18. března 2015 v 21:19 | Reagovat

Tohle rozhodování kolej vs. byt mě taky čeká, i když myslím, že u mě alespoň v prváku vyhraje kolej. Přičemž se bojím vybavení kuchyně, neboť já jsem rozená šefkuchařka :DDDDD

9 Al. Al. | Web | 23. března 2015 v 19:38 | Reagovat

Přesně tahle otázka mě už nějakou dobu trápí. Ne, že bych už měla maturitu, vlastně ani ještě nevím, jestli mě vezmou... :D Ale shodou okolností chci jít právě na UPOL do Olomouce :) Řekni, že je to tam fajn, prosím :D
Dost dlouho jsem byla rozhodnutá pro byt. Ale zase kupovat všechen nábytek, pokud by byt nebyl zařízený... A to uklízení a vaření.. no, radši nechci vidět.
Ale teď si myslím, že pro prvák by asi byla lepší kolej, než bych přišla na to, jak to vlastně chodí... Nevím, vůbec nevím :(

10 Dextra Dextra | Web | 26. března 2015 v 12:16 | Reagovat

Závidím trefu na první pokus (respektive na první nastěhování :D), já se za pět let studia stěhovala už pětkrát - z prvního bytu nás vyhodili, protože potřebovali volno pro příbuzné majitele, z druhého bytu jsem odešla, protože majitel nám odmítal pořádně zatopit, a už jsem chtěla i vlastní pokoj... Třetí byt byl dokonalý a nikdy bych se z něj nestěhovala, ale domácí si našel slečnu a vyhodil nás během měsíce všechny, že se tam s ní chce nastěhovat. Na čtvrtém bytě byli bezkonkurenčně nejlepší spolubydlící, ale jinak to bylo skoro stejné jako bydlet pod mostem, zima, špína, byt v pokročilém stádiu rozkladu... No a momentálně už se jenom modlím, abych co nejrychleji dokončila školu, našla si práci a mohla konečně bydlet sama, protože mám spolubydlící, že by je člověk nejradši střelil...:D Ale i přes to všechno souhlasím, že byt je nesporně lepší než kolej (tu jsem si vyzkoušela první rok studia).:)

11 christiiinka christiiinka | Web | 28. března 2015 v 10:15 | Reagovat

Máš pěknou sbírku kaktusů! :) Přemýšlím, že bych si na pokoj pořídila nějakou kytku, ale mám strach, že mi všechno zdechne... Jak píšeš, všechno má své pro a proti, mě na kolejích vadí asi nejvíc neustále plná kuchyň a absence trouby. Člověk najednou zjistí, jak moc mu to pečení chybí. Ale zase je tu legrace a mám tu miliardu kamarádů a spolužáků (všichni bydlíme společně na jedné jediné naší koleji). A když se nám dva týdny dozadu pokazila lednička, prostě jsme slušně požádali o novou, to se mi už nejspíš víckrát nestane! :D Ale s tou kolejbábou jste to měli blbý i v Brně máme vždycky strach přijít v noci. U nás prakticky nikdo nehlídá, vchod je na isica a občas mám pocit, že by člověk protáhl dovnitř i zebru...

12 Veki Veki | E-mail | Web | 30. března 2015 v 10:13 | Reagovat

Já bydlela 3 roky na Šmeralově a nemám žádné výhrady. Kolejbáby se vždycky daly ukecat skoro ke všemu. Spolubydlící byly moje kamarádky z gymplu. Jediná vada na kráse byl věčný nepořádek v kuchyni. Denně tam chodila uklízečka, ale prostě lidi jsou prasata, až to pěkné není. v Hradci na UHK jsem bydlela rok a půl na bytě (UHK koleje jsou oproti Olomouci pěkně drahé a byt mě vyšel o 500,- levněji než kolej). Spolubydlící byly v pohodě, jen jsem měla problém za sebe najít náhradu, když jsme se teď v únoru stěhovala na Erasmus. Reaálně mi hrozilo, že budu nájem platit, i když tam nebudu bydlet. Dopadlo to dobře, ale už bych to zažít nechtěla. Takže pozor na tyhle pravidla při vybírání bytu!

13 Veki Veki | E-mail | Web | 30. března 2015 v 10:16 | Reagovat

[9]: UPOL je skvělý! :-) Jo, lepší bude se v prváku nastěhovat na kolej, a pak si něco najít (můžeš se z koleje kdykoli odstěhovat, výpovědní lhůta je měsíc.) A třeba pak můžeš hledat s kamarády.

14 Sasanka Sasanka | Web | 30. března 2015 v 12:13 | Reagovat

já bohužel neměla na byt štěstí - náš pan domácí je totálně laxní a všechno je mu jedno - že nejdou zavřít dveře od pokoje, že nám upadly dveře skříně, že přestala fungovat trouba, že protýká kohoutek v koupelně. Vybavení je mnohem starší, než to na první pohled při prohlídce vypadalo... Příští rok si budu shánět bydlení akorát na jarní semestr, a asi nepohrdnu nějakými kolejemi, je to totiž z mého pohledu jednodušší. Jen po vlastní kuchyni a koupelně by se mi hodně stýskalo...

15 Lili Lili | Web | 30. března 2015 v 12:55 | Reagovat

Já tedy momentálně bydlím na koleji a nemůžu si skoro na nic stěžovat. Jak si v článku psala, co všechno si zažila, to u nás vůbec není. Dovnitř a ven se člověk dostane kdykoliv, nikoho nezajímá kdo jde s ním. Zvíře můžeš mít když ti to schválí spolubydlící. A na pokoji si můžeš připojit skoro cokoliv, i internet mame celkem rychlej, tedy mě příjde rychlý oproti tomu co mám doma.
Ale asi to fakt záleží město od města a na každý koleji jinak.

16 Míša Míša | E-mail | Web | 30. března 2015 v 13:57 | Reagovat

No, já bydlím čtvrtý rok na Generálkách a čím dál víc mě tam štvou. Kuchyně jsou pořád na nic ...
ale mám to vedle školy a kamarádka na byt jít nechce (chceme poslední rok zůstat spolu). Jenže teď se rozhodli nás z pokoje vystrnadit a nabízejí nám nevyhovující první patro (víme, jak se tam krade), tak už nevíme, jestli přeci jen ten byt hledat nemáme. Zase se bojíme nevybaveného.

17 na-ceste-ke-zdravi na-ceste-ke-zdravi | E-mail | Web | 30. března 2015 v 14:52 | Reagovat

Řešili jsme to s přítelem a shodli jsme se, že výhodnější bude byt - jednak možná seženeme levnější než kolej, budeme moct bydlet spolu, snad bude klid a nebudeme se muset s někým cizím přetahovat o kuchyň, sprchu a podobně. Představa, že bych byla na pokoji s cizími lidmi se mi nelíbí, nejsem ten typ, potřebuju svoje soukromí. Ale uvidíme, třeba nakonec skončím na koleji a nebudu si moct vybírat :D

18 Neriah Neriah | 30. března 2015 v 16:13 | Reagovat

Já byla na koleji necelý rok a půl. Do školy jsem to měla přibližně 35 minut a většinou jsem neměla žádnou spolubydlící. Celkem jsem byla spokojená, až na společnou kuchyňku a koupelnu propojenou se slečnama v druhé části buňky, které jsem absolutně neznala. Taky byla poměrně drahá, prý snad dokonce nejdražší v Brně vůbec. Uklízeli jsme si sami, nikdo nám do pokojů nelezl, to mi plně vyhovovalo. Jsem hodně uzavřená a nekomunikativní, takže jsem tam byla hodně osamělá, znala jsem jen jednu osobu z celé koleje.
V prosinci jsem odešla na byt s kamarádkou, kterou znám už víc než deset let. Vůbec se to nedá srovnat, je to mnohem pohodlnější a já jsem naprosto spokojená. Platím o 1000 Kč víc než na koleji a do školy to mám 40 minut. Za to je tu klid, nějak bydlení v centru nedokážu ocenit... Ale v Olomouci je toto asi trochu jiné, vždy, když tam jsem na návštěvě, působí na mě proti Brnu jako opravdu klidné město, takže bych se možná toho centra tolik nebála.
S cizím člověkem bych ale na byt nešla, na to jsem moc náročná. Málokoho ve své blízkosti snesu a se všema spolubydlícíma jsem měla problém. Prvně v životě mám pocit, že nejsem zase tak nesnášenlivá, jak jsem neustále poslouchala na střední, když jsem nějakou svou spolubydlící nemohla vystát. A taky mám pocit, že se teď dokážu víc socializovat a nemám takové tendence se zavírat doma, což bylo na koleji poměrně jednoduché. Takže za mě taky spíš byt. :-)

19 Illumináti Illumináti | Web | 30. března 2015 v 16:18 | Reagovat

such rozhodování
                     wow
        very koleje
much byt

20 Kečup Kečup | Web | 30. března 2015 v 16:38 | Reagovat

Pokud udělám maturu a dostanu se na výšku do Olomouce nebo Prahy, asi budu na pochybách, co si vybrat. Ale je pravda, že se víc přikláním k volbě bytu. :)

21 Cam Cam | E-mail | Web | 30. března 2015 v 17:11 | Reagovat

Super článek. Konečně nějaký, co má hlavu a patu!
Budu na něj pamatovat, až si budu sama vybírat. A že už mi moc let nechybí... :S

22 Willy Willy | E-mail | Web | 30. března 2015 v 17:53 | Reagovat

Obojí má něco do sebe. Na bytě je větší klid a větší nezávislost. Na koleji možná větší legrace a sounáležitost. Opít se dá ale i v parku.

23 xthoughts xthoughts | 30. března 2015 v 18:01 | Reagovat

tak to je paráda! :) veľmi pekný výhľad btw

24 Lama Lama | Web | 30. března 2015 v 18:36 | Reagovat

ahoj už pár měsíců mě trápí jedna otázka, taky se chystám na vysokou školu a nezbývá mi nic jinýhio než koleje - nevíš kde se dá vyprat, když na to příjde? :D

25 Dreamer Dreamer | Web | 30. března 2015 v 19:35 | Reagovat

Mě teď zrovna nečeká kolej, ale vzhledem k tomu, že jdu na gymnázium, které je celkem daleko od města, ve kterém bydlím, čeká mě internát. Mám trochu obavy, ale doufám, že to bude v pohodě. :)

26 Tarei Tarei | Web | 30. března 2015 v 19:57 | Reagovat

Wau, někdo z Olomouce! :D
Jinak s tebou souhlasím :-)

27 Olja:) Olja:) | Web | 30. března 2015 v 20:28 | Reagovat

Děkuju za tenhle článek,protože tenhle problém budu řešit příští rok .. teda pokud udělám maturitu a dostanu se na nějakou vejšku ale já doufám,že ano :D
Všichni říkají,že první rok je lepší strávit na koleji,protože tam člověk pozná ten "pravý vysokoškolský" život a seznámí se se všemi :) a pak je prý lepší jít na byt :D no každý tu kolej zvládá jinak,tak uvidíme :D

28 surpan surpan | E-mail | Web | 30. března 2015 v 20:32 | Reagovat

Když porovnám, jestli koleje stavárny v Brně, nebo privát v Brně...tak bych raději bral privát. Měl jsem tu možnost vyzkoušet obojí, ale co se hygieny a klidu týče, to tam na kolejích nenajdeš.
Ale pokud hledáš zábavu skoro každý den, nahaté lidi obou pohlaví v jedněch sprchách bez závěsů, chlastu na litry, kolej na Purkyňkách je jasná volba :-D

29 PhD PhD | 30. března 2015 v 22:42 | Reagovat

Studuju pardubickou univerzitu, konkrétně DFJP a už 7 let bydlím na kolejích. Nemůžu si stěžovat. První rok jsem propásl, takže jsem se nastěhoval k bratranci. Je fajn, že to byl člověk, kterého znám a dokonce z rodiny, bydlel jsem s ním v pokoji. Celkem nás bylo v 3+1 šest lidí. Ale nebylo to tak super, jak tady každý vychvaluje. Ukázalo se, že bratranec je neskutečná mrcha. Když chtěl mít ve svém pokoji holku, musel jsem jít pryč. Jednou mě vyhodil dokonce na celý víkend a musel jsem přespávat u kamaráda. Měl jsem to 25 minut chůze do školy, ale jen 15 minut na nádraží. To mi bylo celkem k ničemu, když jsem domů jezdil každé dva týdny. Vydržel jsem tam necelých 8 měsíců a po zbytek roku jsem byl na kolejích. Získal jsem prima spolubydlíka, do školy jsem to měl 3 minuty a navíc nemusím uklízet. Protože jsem teď v období, kdy píšu disertační práci v plném proudu, nemám na ostatní nesmysly čas. Sám pro sebe si nevařím, je to drahé a časově náročné, chodím do menzy, která je v kampusu, od kanceláře 5 minut. Pokoj na kolejích jsem několikrát změnil, stejně jako spolubydlícího, na které jsem měl vždycky štěstí, ale i tak si nemůžu stěžovat. Platím jen 2500 Kč, do školy 3 minuty a vše, co k dosavadnímu životu potřebuju, mám v kampusu. V centru Pardubic jsem nebyl ani nepamatuju. Já jsem spokojený a i kdybych za privát platil tisícovku, nikdy bych tam nešel. Jako Baťa totiž vyznávám, že čas je pro mě důležitější než peníze.

30 PhD PhD | 30. března 2015 v 22:47 | Reagovat

[28]: Co je na nahatých lidech zvláštního? V bazénu ve sprchách potkávám spousty nahatých lidí a nikomu to zvláštní nepřijde. A závěsy tam taky nejsou. Jednou nebyly ve sprchách závěsy celý týden kvůli rekonstrukci a sprchoval jsem se tam sám. Mám pocit, že někteří jsou hrozní puritáni. Co se týká hygieny, u nás uklízečka chodí každé ráno a já si tahám do sprchy bačkory do vody, protože se mi nechce stát na studené podlaze.
V tuto chvíli si užívám obojí. V Pardubicích bydlím na kolejích, v Brně mám s partnerem už rok pronajatý byt.

31 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 30. března 2015 v 22:54 | Reagovat

No a když člověk při studiu pracuje a navíc bydlí na bytě s přítelem, časem tě začne fakt hodně vytáčet to, že jsi to pořád jen ty, kdo uklízí, že mají spolubydlící pořád nějaké veselice a že takhle nemůže dospělý člověk žít. Takže se jednoho krásného dne rozčílíš tak, že dáš na bytě výpověď a začneš hledat něco jen pro dva a možná kočku. Kdybyste někdo o něčem v Brně od července věděl, dejte vědět, už mi tu z toho vážně tečou nervy. :D

32 Otavínka Otavínka | Web | 31. března 2015 v 8:19 | Reagovat

Díky za výborný článek. Přeposlala jsem ho svým vnučkám, které se právě rozhodují, zda kolej či privát. Před třiceti lety byl privát v Olomouci docela problém. Na rozdíl od kolejí byl hrozně drahý. Ale olomoucké památky, parky a kultura vůbec vyváží různé negativní zážitky.

33 surpan surpan | E-mail | Web | 31. března 2015 v 13:20 | Reagovat

[30]: Nepřijde mi, že je úplně běžné kolektivní sprchování ve společných sprchách (už jen to, že se nikde společné sprchy nenavrhují - vím jako stavební projektant). Přesto jsem psal, že pokud chceš víc zábavy atd, je to lepší volba. Co se týče hygieny, je to asi různé na různých místech a i když tam uklizečka je každý den, neuklízí nonstop a viděl jsem tam mnohdy pěkný bordel. Ale to může být i na privátě, pokud chytíš prase :-D

34 PhD PhD | 31. března 2015 v 14:47 | Reagovat

[33]: Je fakt, že běžné to není, ale ani bych neřekl, že mi to vadí. Já to totiž dělám taky... :-D Udělal jsem to za celou dobu snad jen pětkrát. Nikdo nás naštěstí neviděl. :-)
V tomhle ohledu jsou na tom koleje přece jen líp, protože můžeš požádat vedení o nápravu. Se spolubydlíkem na bytě se hádat nebudu.

35 Ter Ter | E-mail | Web | 31. března 2015 v 15:17 | Reagovat

Ten článek je super, jsem ráda, že někdo napsal takový souhrný článek na toto téma, jelikož bych časem asi taky chtěla na UP. Pravděpodobně bych chtěla na byt a když vidím, že to má docela dost plusů, tak proč to nezkusit. :)
Nemohla bych si třeba vzít tvůj email prosím? Kdyby mě třeba časem napadly nějaké další otázky. :)

36 Writt Writt | Web | 31. března 2015 v 19:21 | Reagovat

Hodlám tento problém za pár měsíců sama řešit, tak ti určitě děkuji za nějaké rady :)

37 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 1. dubna 2015 v 19:02 | Reagovat

Za pár let bych chtěla taky něco takového zkusit, teď k tomu ale nemám možnost, takže tak. Článek je velmi přínosný a já si na něj doufám vzpomenu až přijde čas.

38 christiiinka christiiinka | Web | 1. dubna 2015 v 23:30 | Reagovat

[33]: Pfff Purkyně teda nejsou až takový hrozný, jak popisuješ :D a trochu bordel souvisí s tím, že většina osazenstva jsou kluci. Většina pokojů má nový krásný nábytek a ty sprchy taky nejsou tak děsný, sice bez závěsu, což je nejdřív pro člověka šok, ale máš tam aspoň ty stěny mezi všema, ne jak sprchy fotbalistů z horní polní, všichni spolu :-)

39 surpan surpan | E-mail | Web | 2. dubna 2015 v 6:42 | Reagovat

[38]: Tak nenazval bych to hozné, ale prostě privát je vtšinou na jiné úrovni.
Já tam byl před 5 lety a nábytek byl ještě dost starej, ale na to co se s ním dělo, to stačilo :-D
Sprchy byl také šok jen ze začátku, pak mi ani nevadilo, že se sprchuju mezi ženskýma. Kdyxž se člověk nemá za co stydět :-D Aspoň byl větší zážitek.
Byla tam spousta srandy, na privátě pak ale větší klid, soukromí a méně průserů :-D

40 Opti-Mystique Opti-Mystique | Web | 6. dubna 2015 v 11:02 | Reagovat

[24]: No, na kolejích myslím bývají nějaké společné pračky, ale já je nikdy nevyužívala, vždycky jsem všechno vozila domů mamince. :D
[35]: Jasně, kdyby tě něco napadlo, tak klidně napiš - lucie.simk@gmail.com

A děkuji všem za postřehy, alespoň tu budou ještě další poznatky a názory pro ty, kteří se budou někdy ještě rozhodovat, zejména třeba ještě v jiných městech, než je Olomouc. :)

41 Songless Songless | 7. dubna 2015 v 8:41 | Reagovat

Taky jsem si vyzkoušel oboje a jednoznačně preferuji koleje. Byt se totiž sám neuklidí a jídlo levně samo neuvaří :) A když chytneš dobré koleje, tak jsou tiché, můžeš si na ně nenápadně vodit koho chceš a můžeš i stahovat z torrentů :) Kdežto podnájem... sousedky, které každý měsíc připomínají, že máte vytírat chodbu, spolubydlící, kteří totéž dělají v bytě... no, nikdy víc.

42 christiiinka christiiinka | Web | 8. dubna 2015 v 22:39 | Reagovat

[39]: Teďka jsou i holčičí a klučičí sprchy úplně zvlášť, zdá se mi, že přicházím o spoustu zážitků :D otázkou je jen zda bohužel nebo spíš bohudík.

[24]: Jak píše Opťa, na kolejích bývají pračky. Třeba u nás jich je pět na celé koleje, vždycky si platíš za ten čas, co ji máš půjčenou a je to úplně v pohodě :-). Peru na kolejích už tři roky, domů nic nevozím.

43 Lennroe Lennroe | 24. dubna 2015 v 15:46 | Reagovat

Moje první zkušenost byly Strahovské koleje. Říká se o nich, že jsou katastrofální, ale taková hrůza to nebyla.Člověk má na koleji vechno potřebné a k tomu navíc ten luxus, že když se něco rozbije, tak vám to někdo přijde spravit, ať už je to světlo, okno, odtok ve sprše nebo přípojka k internetu. Tu výhodu člověk v bytě nemá, tam už se o všecko staráte sami a když se nepřihlásíte u elektráren, nemáte proud a když si nenecháte připojit internet, tak prostě žádný nemáte a když se něco rozbije musíte si to spravit sami nebo na to někoho sehnat. Někdy má člověk pak skutečně chuť vrátit se k mamince nebo si aspoň zažádat o kolej, zvlášť když jste na byt sami, tak jako já. To má sice nespočet výhod (ono do garsonky si spolubydlící stejně moc tahat nemůžete), ale občas je holt náročné místo toho, abyste se po škole odvalili na kolej a nemuseli se o nic starat a na večeři zašli do menzy, musíte se po škole ještě starat o byt, počkat na pána od telekomu, hledat svou popelnici atd. a večeři vám taky nikdy neudělá. Nehledeě na to, že o něco dražší to většinou také je, takže nezbývá než k tomu všemu jetě pracovat, ale pravda je že jako zkušenost je to k nezaplacení. Ono když člověku hrozí, že ho vyhodí, bude bez internetu nebo bez proudu, protože nikde poblíž neběhá kolejbába, kterou můžete ukecat, tak se taky jinak snaží. A vzhledem k tomu, že na koleji člověk stejně nemůže zůstat do konce života, není na škodu už do předu vědět, jak to chodí v jámě lvové :)

44 Martina28 Martina28 | 26. října 2015 v 19:28 | Reagovat

Kolej je určite super :) Ale keď už sa ľudia zavrú do izby a nechcú tráviť vonku čas, je to dosť smutné. Aj kvôli tomu sme sa s priateľom presťahovali my z koleje. Najprv to bolo úplne skvelé - bola wifi, takže mohol behať z mobilom či notebookom hore dole do kuchynky a naspäť. Potom zaviedli káblový internet a každý už len sedel na facebooku a drtil. Zrazu všetci kuchynkoví kamaráti sa zmenili na prasiatka, ktoré si nevedia po sebe upratať riady (nádobí), pec od poprskanej omáčky..., ale aj kvalita záchodov sa zhoršila, nehovoriac o spoločných sprchách :( Po 3 rokoch už nebolo dôvodu zostať na koleji, hoci prvé 2 roky nikdy nezabudnem. Presťahovali sme sa za pomoci krabíc, vriec a ďalších obalových materiálov (výhodný nákup cez obalove-materialy.cz) na privát, kde fungujeme už 2, resp. tri roky. Až posledný rok a pol sú skvelé. Vychytali sme super spolubývajúcich, s ktorými je aj sociálny kontakt príjemný a občas aj poriadne popijeme - či už domácu alebo len také 40 % :D Vždy je s nimi sranda...

45 Paťka Paťka | 22. prosince 2015 v 9:02 | Reagovat

Také jsem si zkusila obě a dokonce teď si budeme kupovat malý domek :) Kolej byla opravdu skvělá a určitě doporučuji na ni jít :) Je to super příležitost poznat nové lidi a založit si i trošku společenský život. Privát je také super, pokud jsou tam dobří lidé, kteří se nestranně kontaktu s vámi :) My jsme se už stěhovali jako pracující na privát a zůstaly při nás prváci, tak to bylo takové rozpačité, ale víkendy trávíme v prázdném bytě a když jsou oni také v bytě, tak je to zábava :) trošku se občas (příležitostně - narozeniny svátek) popíjel, takže ten sociální kontakt se tam neztrácí. nyní se však budeme stěhovat do domku, neboť se budeme brát a tak budeme potřebovat trošku více soukromí i na výchovu detí.Btw. děkuji za dobrý tip na obalove-materialy.cz, udělala jsem nedávno objednávku a už mi avizovali i termín doručení, akorát jsem ho musela posunout, protože jsem odešla k rodičům na Vánoce

46 ZdenekT ZdenekT | E-mail | 17. ledna 2017 v 20:48 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na opti-mystique.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

47 HonzaDon HonzaDon | 25. ledna 2017 v 21:58 | Reagovat

Chci moc poděkovat všem co jste zde psali kladně o obalove-materialy.cz. Využili jsme je k nákupu látkových boxu, které máme umístěné v našem privátu. Výhodou je, že jsou vkusné a hlavně, že se dají využít i pro převoz věcí, které budeme zase v červnu stěhovat domů. Osobně jsem si tedy již vyhlédl svůj vlastní pronájem, takže pokud vše dobře dopadne, budu již vše stěhovat rovnou do nového bytu. Tak moc děkuji za tip a jinak za mě kolej tedy super, ale jak na co. Osobně jsem spíše proto, že člověk potřebuje více soukromí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
..... Ti nejmilejší a mému blogovému srdci nejbližší :3
..... Daniel ♥ - Bels - Maglaiz - Viollet - Elwin - Opica - ansvarcova - Iris - Vlasta
.....
.
.