O kráse Windows 8.1

20. listopadu 2013 v 12:00 | Opti-Mystique |  Závislosti
Za tento článek bych měla dostat od Billa Gatese nějakou odměnu. Nejlépe zadarmo legální verzi MO 2013, která by se mi v tuto chvíli opravdu hodila... Ale co, nechme to takhle u dobrého pocitu.
Já a odvaha rýpat se do IT záležitostí? Ještě před půl rokem to byla volnočasová aktivita, nic častého nebo nějak zvlášť výhodného (čti: hehe, třeba by mě zajímalo, co je tohle... ouha, spadl systém, mamka mě zabije). Jenže pak jsem jsem si konečně pořídila vlastní počítač se zabudovanými Windows 8, před pár měsíci nastoupila ke studiu více-méně IT oboru a všechno se změnilo, teď už by mělo být mou VEŠKEROU náplní rýpat se v systému a kódech (i když to stále nedělám, mám z toho strach, nikdo mi to nevysvětlil, búúú). A právě proto můžu beze strachu napsat i tohle. I když, psát článek o W8.1 tak dlouho po jejich vyslání do světa? No, dejme tomu, že dříve jsem na to neměla myšlenky ani čas...Takže, nejprve tam, kde mé nadšení začalo, u Windows 8.
Všichni, co se o podobné věci trošku zajímají, věděli o plánech Microsoftu přijít s něčím novátorským a velkolepým už dříve, já se tomu snažila vyhnout, co to jen šlo. Očekávala jsem nějakou beta verzi (stejně jako Visty byly nahovno, oproti dalším W7, které už jsou fajn), nechtěla s tím mít cokoliv společného a při výběru počítače jsem hledala hlavně podle operačního systému, u kterého jsem nepřipouštěla žádnou osmičku. Nakonec se ovšem stalo, že s velkou nedůvěrou jsem se i já připojila do skupiny uživatelů Windows 8. Následovalo zděšení, rozčilování se, ale následně také podlehnutí tomu, jak vlastně úžasné to je i pro nedotykové přístroje. Postupné zvykání si, objevování nových věcí...

... ale pak přišla rána pod pás, jak to všichni od Microsoftu už předem očekávají, ale většinou se na to snaží nemyslet. Aneb nedořešení špatných aktualizací, modrá smrt, ztráta všeho a zase hezky od začátku. Ještě před pár měsíci bych radila to, co jsem tehdy udělala - zakázat všechny aktualizace a spojení s Microsoftem. Ale není to dlouhodobé řešení, když má člověk Windows a ne Linux, tak musí počítat, že jistý stalking tam bude pořád.

Ale při svém studiu jsem nakonec zvolila opačný extrém, zaregistrovala se do projektu Microsoft DreamSpark pro studenty, díky kterému mám spoustu užitečných věcí přednostně a hlavně zadarmo... stejně jako Windows 8.1.

Windows 8.1 a prvotní komplikace
Přes několik přeinstalovávání a čištění disku a milion problémů jsem konečně v předtermínu měla na Edgarovi (domácké jméno pro notebook, Lenovo ThinkPad Edge... Edge... Edgar) prvotní verzi 8.1 v češtině. Jenže prvotní verze, která měla spoustu nedodělávek a navíc na kterou se pak nevztahovaly konečné aktualizace pro běžné lidí jen s osmičkami, kteří pak pohodlně mohli přejít na finální 8.1. Díky vlastní hlouposti a nedočkavosti a černé magii ve fungování DreamSpark tedy nyní mám sice parádní Windows 8.1 Pro... ale v angličtině. A je to krásné, světové, roztomilé. Nechme to být, fungují stejně jako v češtině, jen jsou, mmm, pro mě už ideální. :3

A teď už k chváléní a naprostému nadšení
Už se to stalo zase. Microsoft mě dostal. Jak jsem ze začátku nadávala na W8 a pak si je oblíbila, tak nyní to probíhalo naprosto stejně. Hned po nainstalování jsem se rozčilovala, některé funkce a ,,vylepšení" mi přišly jako ty nejstupidnější věci na světě. Šipečky, jiné pojmenování, ikonky a cesty jako pro naprosté hlupáky... ale teď. Jůůůů!
(Jen doufám, že zase nepřijde nějaká ta podpásovka...)

Co se týče počítače, potřebuji mít systém, absolutní pořádek, všechno na svém místě. Takže veškeré dlaždice aplikací v metru, ikonky na ploše (haha, jedna ikonka) i hlavní panel podle svého. Pro ukázku, moje nastavení metra v tuto chvíli vypadá takto:


A hned na tomto vám můžu ukázat základní novinky oproti W8. (Vypisovat rozdíly mezi například W7 a W8.1 by bylo zbytečné a... uf, zdlouhavé, k ničemu, vždyť je to skoro úplně něco jiného.)
Hlavní výhodou, kterou jsem jako maniak do pořádku ocenila, je možnost měnit velikost dlaždic. Na mém metru vidíte všechny možnosti - plocha největší, počasí/FB/kalendář podélné, Chrome/Last.fm/WMP normální a všechno ostatní zmenšené. Umožňuje mi to přeskládat si všechno podle sebe, sladit a naházet do skupin tak, abych si v tom našla systém a mohla se rychle orientovat. Jediné, co mě trochu rozčiluje, jsou podkladové barvy dlaždic, které měnit v základním přizpůsobení nejdou... ale to už by byla jen třešnička na dortu.

Další změnou je maličká šipečka vlevo dole, která vás přesměruje do další strany metra, kde jsou vypsané veškeré aplikace a programy, které máte nainstalované v počítači. Dříve to bylo buď v základním metru nebo dále vypsané jako seznam, ke kterému byla zvláštní cesta, teď je to takhle dané jako pěst na oko a nemůžete to přehlédnout.

A když už jsem byla u toho ladění barev a velikostí a všeho, u 8.1 můžete mnohem více měnit pozadí celého metra. Jednak je v nabídce více motivů, ale nyní u nich také můžete měnit zabarvení, intenzitu, kontrast a celkově si s tím pohrát. A pokud jste příliš líní, nastavíte prolínání s plochou a máte zde stejnou tapetu jako na ploše.

Když už odejdu od metra trochu jinam, tak další věcí, ze které jsem nadšená, je možnost uložit počítač do hibernace. Na první pohled to zní strašně komicky, hibernace je snad u všeho, ne? Ale ejhle, není. W8 nabízeli pouze vypnout nebo spánek, nyní už je tu ovšem i hibernace, která je vhodnější, když s počítačem hýbete a například ho někam delší dobu přenášíte (z učebny do učebny), ale nechcete ho rovnou vypínat. Zkráceně, je to mezistav mezi spánkem a vypnutím, který chrání procesor a celkově počítač.
(Perlička ze systému v angličtině. Příkaz ,,Sleep" zní tááááák úžasně. :3)

V systémových změnách, které jsem dále zaznamenala a uvítala, je také bluetooth. U tohoto si nejsem zrovna jistá, ale pokud se nepletu, tak u W8 také nebyl v nastavení, takže i když váš počítač měl uděláto na bluetooth, stejně jste ho nemohli využívat, jak mrzuté.


Stejně jako jsem v některých věcech minimalista, tak v něčem jiném jsem naprostý megaloman. To se týká také toho, že občas potřebuji mít zapnutých hodně aplikací zaráz a na všechny vidět.
(Pro nepoznamenané W8 - některé programy fungují jako aplikace = představit si to můžete jako několik ploch, mezi kterými můžete nezávisle přecházet).
Tato funkce byla i u W8, ale já ji pořádně objevila až nyní, takže ji přidám sem do tohoto článku. Jako příklad jsem přiložila situaci z přednášky Algoritmické matematiky z minulého týdne. Dívala jsem se tak na obyčejné ploše na HIMYM, ale zároveň měla vedle otevřenou i PDF prezentaci (přes aplikaci Čtečka), takže jsem mohla alespoň předtírat, že něco dělám. Stejně tak můžu mít zároveň otevřená dvě PDF, FB aplikaci a plochu, nakombinovat se spoustou věci.

Něco mě ale stále ještě štve
Ano, najdou se ještě stále věci, na které jsem si nezvykla a které mě rozčilují jak nic jiného.


Ikonka start na hlavním panelu. Prostě proč? Jasně, objevilo se spoustu šťouralů, kteří žijí ve stereotypech a prostě jim tam chyběla. Blá blá blá. Zbytečná, kazí mi ten minimalismu hlavního panelu (pozn. - ano, musím ho mít vlevo, ne, není to divné, ano, jsem na to háklivá), je tam zbytečná. Stejně jako když na ni kliknete pravým talčítkem, rozjede se nabídka. Znovu opakuji, k čemu? No, v tuto chvíli se mi to hodí - jednak ta angličtina je krásná, jednak jsem mohla rozjet nabídku a ukázat, že hibernace tam opravdu je. Ale stejně. Zbytečné, zbytečné, zbytečné! A vůbec, vážně to talčítko nepoužívám a maximálně mi tam zavazí. Na přepnutí do metra mám speciální talčítko na klávesnici, tak proč tohle?

Vnitřní uspořádání. Než jsem obrázek zmenšila, bylo to vidět na tom v pravém rohu. Microsoft se vrátil k tomu ošklivému a opět je tu ,,Tento počítač" (,,This PC"), původně to byl jen ,,Počítač" a to jedno jediné slovo mění spoustu věcí. Proč tam je? Je snad naprosto jasné, že je to zrovna tento počítač a né některý jiní, ne? Ošklivé slovo.
A s vnitřním uspořádáním souvisí i umístění knihoven, kdy průzkumník vypadá... no... takhle. Ošklivě.

Velké hodiny. Když najedete myší do některého z rohů obrazovky na levé straně nebo na touchpadu od levé strany, objeví se vám boční panel a také vpravo dole tyhle velké hodiny. Proč tam jsou? Jsem snad slepá a nevidím je na hlavním panelu? Zavazí mi tam, nepotřebuji je, nejdou vypnout. A kdybych chtěla být ještě větší hnidopich, rozčiluji se nad tím, že v anglicky mluvících zemích mají AM/PM a né tradiční 24-hodinový systém. A divně napsané datum. Ale za to už ani Microsoft nemůže. :D

Poučení na závěr?
Musíme uznat jednu velkou věc, Bill Gates je genius. Ať si myslíte cokoliv, Microsoft je boží, vyvíjí spoustu věcí, dělá svou práci a zaslouží si ten věhlas. Ale také i nadávky a občas by bylo potřeba je nakopat do určitých parití, aby se jim trochu srazilo ego.
A další věc, neodmítejte všechno hned ze začátku, nejdříve si danou věc vyzkoušejte a až poté si na ni udělejte názor. Nic takového, čím jsem trpěla já. Opravdu bych ten půlrok zpátky neřekla, že někdy napíšu ,,oslavný" článek na Windows 8(.1), předtím jsem pro něj měla jen samé nadávky, sporstá slova a rezolutní odmítání... a vidíte, jak to dopadlo.

Opti-Mystique
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 20. listopadu 2013 v 14:03 | Reagovat

Ja ich sice mam, (8.1) ale ze by som bol nejak moc nadseny - neviem! Robim s tym od prvej minuty, kedy sa to dalo stiahnut a dodnes som tomu nejak moc na chut neprisiel. MOzno mi pomoze Tvoj clanok, zato budiz vopred DIK!

2 Gabriel Decay Gabriel Decay | E-mail | Web | 20. listopadu 2013 v 15:06 | Reagovat

Problém u 8-ček je v samotné nutnosti zaregistrovat se na microsoftu, protože tím vlastně získají přístup do PC - ne úplný přístup, ale přes aplikace, které jsou v základu "metra" mohou sledovat, co na netu děláte a neděláte.
Microsoft tvrdí, že to chce pro zlepšení a zkvalitnění internetu, ale prostě "velký bratr" musí vědět všechno.

3 Micc ^^ Micc ^^ | E-mail | Web | 20. listopadu 2013 v 15:24 | Reagovat

Tak ja som zatiaľ spokojný so svojou sedmičkou, ale určite vyzerá skvelo aj osmička a niekedy v blízkej dobe mám v pláne ju vyskúšať, keď, tak ju odinštalujem. Ale chýbalo mi tam čosi o Movie Makeri, som totiž jeho verný fanúšik a sedmička sa v tomto ohlade neuveriteľne prekonala, preto by ma veľmi zaujímalo ako to vyzerá v danej osmičke. Ak by si bola milá a napísala o tom článok, určite by som si ho veľmi rád prečítal pretože táto vec a z pohľadu bežného využívateľa ma veľmi zaujíma a chcel by som si o tom prečítať čo najviac. Samotný článok vyzerá vykreslujúco a dopĺňa všetky moje požiadavky, takže to vyzerá že preskočím na osminu, len by som bol rád za článok o Movie Makeri v 8.1.

4 A. A. | 20. listopadu 2013 v 16:11 | Reagovat

Za mě nikdy.

5 Ellie von Blanchet Ellie von Blanchet | Web | 20. listopadu 2013 v 17:08 | Reagovat

Po instalaci 8.1 se mi obrazovka převrátila o 90° :D netuším proč... po zkušenosti z tohoto boje už NIKDY nebudu stahovat novější verzi

6 Taychi Taychi | E-mail | Web | 20. listopadu 2013 v 21:58 | Reagovat

Jsme spokojená se sedmičkama... Protože mi bohatě stačí, že můžu měnit lištu, protože vypadá prostě lépe než ta blbá křiklavá modrá jako na xP... Bluetooth používám na sedmičkách normálně :3..

7 Arvari Arvari | E-mail | Web | 21. listopadu 2013 v 15:52 | Reagovat

Jo, uznávám, možná bych si měla osmičky nejdřív zkusit, jenže mně to prostě neláká. Metro se mi prostě nelíbí a v počítači to mít nechci. Mám ráda sedmičky, líbí se mi na nich dolní lišta, možnost barevnejch lišt oken... A asi jsem exot, ale já tlačítko Start vážně využívám, oproti ploše, kterou používám jen minimálně. Všechny aplikace, co potřebuju, pohodlně otvírám právě přes Start. Zástupce na ploše nevedu. Přepínat jinam, abych mohla něco spustit, by pro mě bylo dost obtěžující...

8 A. A. | 21. listopadu 2013 v 20:59 | Reagovat

Miluju osmičky :)

9 Opti-Mystique Opti-Mystique | Web | 25. listopadu 2013 v 10:53 | Reagovat

[2]: To mě hrozně znervózňovalo, když jsem začínala s W8, právě ta provázanost mě děsila. Ale teď postupem času už jsem si na to zvykla, i na ten stalking a snažím se v tom vidět spíše pozitiva - jako například provázání s cloudy nebo s Microsoft Office 2013, takže mi to už tolik nevadí.

[3]: S tímhle ti bohužel nebudu moci pomoct, protože s MovieMakerem jsem nepracovala ani na W8 ani nikde jinde (ehm, možná jednou ve škole?), takže s tím vůbec nemám zkušenosti...

[5]: Ale ale, to je zákeřná aktualizace. :D Jo, tohle mi občas dělávaly W8, když jsem Edgara probouzela ze spánku... :D

[7]: Mmm, minimum ikonek na ploše, to máme stejné. :3 Ale je pravda, že hodně záleží na tom, jak je člověk zvyklý. V tomto by se ti na W8(.1) nejspíš těžko zvykalo... :)

10 Michelle Michelle | Web | 27. listopadu 2013 v 10:44 | Reagovat

na osmičky už si zvykám, pomalu... ale nelíbí se mi. doma mám 7 a na ntb 8 a 7 je fakt lepší. přijde mi přehlednější, líp se v něm orientuju. všechno, opravdu všechno je po ruce a hlavně srovnané tak, abych to nemusela hledat. prostě a jasně. logicky. w8 pro mě zatím logiku docela postrádá... ale jo, má pár novinek, které jsou fajn, ale zatím pro mé požadavky nepřevyšují ty nedostatky :)
ale máš můj obdiv za to, že ses s tím tak skamarádila, já jsem zatím konzerva :D

11 niki-land niki-land | E-mail | Web | 4. prosince 2013 v 16:07 | Reagovat

Mě Osmičky přijdou naprd furt se mi překlapávaj a mám v nich zmatek :DD takže si tam asi nainstaluju Sedmičky a bude klid :) jinak pěkný článek

12 music-germany music-germany | E-mail | Web | 4. prosince 2013 v 16:19 | Reagovat

Na mem milackovi mam sedmicku, ale sestra si asi pred mesicem koupila novy notebook a mela tam uz osmicku. Po prvnim zapnuti prislo zdeseni (z me strany, sestra je rada, ze umi se Skype :D), musim priznat, ze na me uz je to moc vychytany. Vsechny ty apps a nevim, co jeste. Kolikrat jsem se chodila divat na myho milacka, kde co najdu, abych pak mohla to stejny zkusit u sestry. A cca po tydnu ji prisly aktualizace na 8.1. No nevim, podle me je to to stejne :D Ale ja s jejim notebookem nedelam, takze nevim. Jen bych osmicku zatim asi nechtela, se sedmickou jsem opravdu spokojena a dokud to nebude zivotne nutne, tak menit nebudu. Mne osobne vadi ta plocha s dlazdicemi proste :D Ale souhlasim, urcite je to o zvyku :)

13 Matthias Matthias | E-mail | Web | 4. prosince 2013 v 17:20 | Reagovat

Já mám win 8.1, ale spíše mě štvou. Někdy, když minimalizuji nějakou pc hru, tak okna spadnou a musím restartovat :)
Hmmm a nápad, že se aktualizace budou provádět ne při vypnutí, ale při zapnutí je opravdu super - hlavně když pc nutně potřebuju k něčemu.

14 Matthias Matthias | E-mail | Web | 4. prosince 2013 v 17:29 | Reagovat

Taky mám win 8.1
"Co se týče počítače, potřebuji mít systém, absolutní pořádek, všechno na svém místě." - No, to já taky a proto nechápu, proč se mi v metru někdy ikonky přehážou :(

Registrovat se na účtu MS není třeba - jde to i bez toho :) ale je to hodně vnucovaný.

Aktualizace při startu jsou zlo. Vskutku!

15 Matthias Matthias | E-mail | Web | 4. prosince 2013 v 17:29 | Reagovat

(sakra, první komentáře nejdříve zmizel, jak se objevil... oops)

16 V. V. | Web | 4. prosince 2013 v 18:41 | Reagovat

Osmičky nikdy.

17 Al. Al. | Web | 4. prosince 2013 v 18:44 | Reagovat

Já zůstávám věrná sedmičce, kterou naprosto miluju :D. A děsím se dne, kdy se mi něco stane s notebookem, nebo s počítačem (kde je ještě starodávné XP, které mám taky ráda :D) a já si budu muset koupit nový s osmičkou nebo něčím ještě novějším (doufám, totiž, že jen tak se mi s nimi nic nestane :D).
Jinak mě u těchto novějších (7 a výš) štvou neustále aktualizace, konfigurace, apod. -_-. Na počítači to chce nějaké ty konfigurace jednou za půl roku. A na notebooku mi to znepříjemňuje život pořád :D

18 LoveShy LoveShy | E-mail | Web | 4. prosince 2013 v 19:50 | Reagovat

Haha, nejvíc mě na článku a komentářích pobavilo to, že já mám stále XPčka a nic z toho se mě netýká :D. Dokud to funguje, tak mi je jedno co využívám. Jsem konzervativní a nemám ráda změny, XP mám už 6let, bráním se teď čemukoli jinýmu :D

19 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 4. prosince 2013 v 21:04 | Reagovat

Ten účet je vážně vnucovanej, ale s trochou šikovnosti se to dá přenastavit tak, že si tam pak můžete dělat co se vám zachce, žádný sdílení.
Sama od sebe bych nikdy na osmičku nepřistoupila, přišlo mi to už i na mobilech strašně nepřehledné a příliš... takové no.. já nevím. Ale kupovala jsem nový noťásek a sedmičky už došly :) Nejprve jsem doslova šílela. Jako vážně, vylítávala jsem z kůže kvůli každému detailu, přenastavovala jsem jak šílená, objevovala... no, dá se s tím docela slušně vyhrát. Ale stejně hlavně používám dlaždici plochy a zbytek jedu postaru. Člověk v tom má víc přehled, než když se mu do rohu vrství desítky obrazovek. Pak jich mám deset na boku, deset dole,... a pak se to sekne chtělo by se to aktalizovat...
No, samou chválu bych rozhodně nepěla, ale ani kopanci nešetřit. :D

20 Deny el Infian Deny el Infian | E-mail | Web | 6. prosince 2013 v 14:09 | Reagovat

Když W8 vyšel a co jsem o tom tak četla a viděla, šíleně se mi to nelíbilo a přišlo mi to příšerný.

Když mi na podzim mamka oznámila, že mi teda nakonec přeci jen pořídí nový Notebook, místo mého starého Netbooku, šíleně mě deptal fakt, že budu mít 8 a ne 7, která se mi jevila nejlepší.

První hodinu jsem s W8 trochu bojovala, ale nakonec se mi to začalo celkem líbit a já uznávám, že jsem se původně ohledně W8 mýlila.

Přijde mi naprosto boží a sedmičku bych už opravdu nechtěla.

Co se týče toho tlačítka, po aktualizaci na W8.1, taky mi přijde naprosto zbytečné a bez něj se mi to líbilo mnohem více, ale co se dá dělat.

A ta hibernace, Windows mám v češtině, koukala jsem na to a zjistila, že já tam nic takového nemám. Zajímalo by mě čím to je :D

21 Didi Didi | Web | 17. prosince 2013 v 23:08 | Reagovat

ja mam tiez 8.1 a som velmi spokojna, hlavne designovo, co budem klamat :D ale celkom rychlo som si na tento windows zvykla a ze by mi nieco vyrazne vadilo, to povedat nemozem

22 Benjamin Benjamin | Web | 4. ledna 2014 v 19:59 | Reagovat

Můj HP Probook šel k šípku a tak jsem si k Vánocům částečně(zbytek rodiče) zaplatil nový notebook. Též mám od Lenova, též Edge.. spíše, oficiálně už řada edge neexistuje, už jen před číslo dají "e". Já vlasním E540. Sám sice taky vlastním 8.1, ale stejně vždy kliknu na ikonu plochy/aero a jsem za to štastný. Možná si na metro někdy zvyknu, ale to bych se v něm musel trošku učit přežívat a nevím jestli se mi do toho vubec chce. Oni mají dobrý podklad, ale přinutit se k tomu, abych do toho šel..

Je pravda, že aktulizace na 8.1 mi i vyřešila pár problémy.. například mi blbla Wi-Fi, která už jde bez problému(zatím). Ale něco se  po*ralo, přestala mi fungovat čtečka prstů a nějaké klávesové zkratky, které nešli vyřešit ani novými ovladači, ael nakonec se mi našlo najít ten správný návod, tak už jsem spokojenej! :))

Jéé, když se člověk rozpovídá o technice.

23 jozo jozo | E-mail | 13. listopadu 2014 v 2:59 | Reagovat

Pokud by Bill Gates byl genius nevytvoril by windows. Ale to by bylo moc dlouhe povidani. A co dodat clanek ano pro zacatecnika dobre. Jinak windows jsou stale jen nastavbou systemu DOS a nikdy tomu nebylo jinak. A s toho take je videt ze na okna lepi dalsi okna a dalsi okna at mame stale na co klikat. Metro je dalsi zatez na procesor a cas lidi. Pokud mate PC pro hry a deti pak uvitate ruzne legracni podprogramky. Ale pokud na tom vazne mate makat od rana do vecera lezou vam krkem. Od vyskakovacich oken s boku rohu a priste mozna i zezadu :-D je proste silenost. Jak vam trosku ujede mys do strany uz vam vyskakovaci okno prekreje vypocty a brzo silite. A pokud nekdo namitne porid si imac od applu  mohu po zkusenostech dodat, ne dekuji. Ono by to totiz chtelo zlaty stred. neco od applu neco od microsoftu. A udelat konecne poradny system. Ale to je v tomto pripade nemozne zvlaste kdyz tyto dve obri firmy delaji jen naschvaly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
..... Ti nejmilejší a mému blogovému srdci nejbližší :3
..... Daniel ♥ - Bels - Maglaiz - Viollet - Elwin - Opica - ansvarcova - Iris - Vlasta
.....
.
.