Volby 2013 z pohledu člena komise

26. října 2013 v 17:13 | Opti-Mystique |  Z akcí
Chcete mít dobrý pocit z toho, že se trochu více účastníte procesu, kdy se může spousta věcí v naší republice změnit? Chcete se cítit důležitě, mít před sebou krásnou cedulku a spoustu lejster, která už sama od sebe působí formálně? Chcete si vydělat nějaké peníze jen za to, že budete dva dny sedět a hlídat formální záležitosti voleb?
A vůbec, chlebíčky a jídlo zadarmo! Chlebíčky!
No, zkuste se nějak dostat do volební komise. Já se ocitla v té naší vlastně naprostou náhodou, doteď se lehce ztrácím v tom, jak se to vlastně stalo. Ale realitou je, že jsem pátek a sobotu strávila na obecním úřadě a místo mám jako nová zapisovatelka zařízené i na další volby.
Může se zdát, že jsem nějak extrémně politicky založená, když jsem posledních pár týdnů nevědomky přicházela v řeči právě na politiku a volby. Nejsem maniak ani nijak bezchybně informovaná, jen si myslím, že by každý měl o politické situaci alespoň něco vědět a využívat šance jít k volbám, i když si spousta lidí myslí, že na jejich hlasu nezáleží a že je to jen kapka v moři… Ale také to může být ta pověstná kapka, kdy pohár přeteče. Jasně, hloupé psát něco takového až po volbách, ale alespoň jsem se nepřidala k tomu množství lidí, co už podobně motivační články psalo přede mnou. Ale teď zpátky k tomu, o čem jsem chtěla psát.
O volbách a mém působením ve volební komisi.


Kvůli škole jsem se nemohla účastnit žádných školeních a tak jsem v pátek (25.10.) přišla rovnou k hotové věci. Posaď se sem, tady máš propisku, seznam lidí, tohle ještě podepiš a jde se na to. První lidé přicházeli, vždy se zkontrolovala platnost občanky, daný člověk se odškrtl v seznamu, předala se mu orazítkovaná obálka a poslali jsme ho za plentu, kde vložil hlasovací lístek a obálku následně vhodil do urny. A takhle stále dokola a ne moc vysokou frekvencí (když nepočítám pár okamžiků, kdy se tu docela stála fronta), přeci jen, bydlím v malé vesničce s nahlášenými asi 300 voliči. Celý den by se hrozně táhl, nebýt toho, že se mnou v komisi seděla i přemilá E., kterou jsem od začátku roku neviděla, takže jsme si alespoň povykládaly, když se zrovna neučila anatomii a já neměla starosti s … ehm… no, měla jsem u voleb Edgara, takže ve chvílích nicnedělání jsem se učila/programovala (kecám, pokoušela se programovat, potřebuji na to klid, takže jsem nenaprogramovala skoro nic a neměla jsem na to nervy)/ četla Stiega Larssona (konečně se děj prvního dílu Milénia začíná rozjíždět a začíná se mi líbit. :3). Takže kafe, minerálka, oplatky, oříšky, ovoce a CHLEBÍČKY. Nejlepší část pátku. V 10 hodin večer se zapečetila schránka, místnost, hurá spát a v sobotu ráno zase nanovo. Jediný akční moment byl, když přišla důležitě tvářící se ženská od kontroly, všechno tu shlédla (obzvlášť u prázdného talířku od oplatků se zarazila. :D), nařídila připevnit ještě další ceduli s nápisem "Volební místnost", podepsala nějaký papír a zase s klepáním podpatků odkráčela. Ano, tohle byla jediná akční věc.
Jo a málem bych zapomněla! Hádejte, kdo byl první, kdo vhodil svůj hlas do urny? Tralala, ano, nesmírně akční já. :3 V sobotu, průměrně 14:05, maximálně pět minut po zahájení voleb. Yeaaah, můj sen, rozhoupat tuhle potápějící se loď jako první.


V sobotu (26.10.) nás probudila mlha hustá jako mléko (pravda, v Olomouci jsou mlžná rána mnohem hezčí), počasí opravdu na to, abychom se s E. vydrkocaly z bytu a došly někdy na 8 na úřad. Předzvěsti byly takové, že v sobotu nikdo nepřijde, protože všichni určitě odjeli na prodloužený víkend, navíc je škaredě… a vůbec, celé ráno se kolem úřadu potulovali lidé v maskáčích, s velkýma flintami a psy aneb hon. Jo, určitě by se mi chtělo v té mlze a zimě pobíhat po lese… i když takový srnčí nebo jelení guláš…. Ehm, teď jsem se dostala zase někam úplně jinam. Prostě jídlo. :D Ale jinak sobota splnila všechna očekávání, lidí přišlo opravdu málo, takže celé to bylo vlastně jen o tipování, kdo ještě přijde, aby se nám zaplnilo víc míst na stránce. Velice líný den s mlhou za okny a přeskakováním mezi knižním Kafkou a počítačovým Larsonnem (podle výdrže baterky Edgara), ale asi díky kávě jsem neusínala tolik, jako v pátek.
Ovšem nejhorší na tom všem? Výsledné počítání hlasů s tím, že nám jeden stále ještě chyběl. Chaotické hledání než se ten zbloudilý lístek našel, vše se v registru opravilo a tramtadadá, začalo čekání než se předseda vrátí z města s tím, že je vše v pořádku a konečně budeme propuštění domů. Celkové počty sem psát nebudu, jednak by vám to bylo k ničemu, jednak ani nevím, jestli tuto informaci můžu šířit. Snad jen že účast byla oproti průměru vysoká a první dvě místa obsadily strany, od kterých se to očekávalo… tedy strany, ze kterých já vůbec nadšená nejsem. Tolik k politice.

A malá perlička na závěr? Největší radost mi dělalo, když sem přišel někdo s ročníkem narození 1935 a níž. Obdivuhodní lidé plní elánu, co i v tak vysokém věku chodí po volbách, usmívají se a prohodí s námi řeč, jedna paní dokonce ukázala fotku pravnučky. V takovém věku bych chtěla být minimálně v tak dobrém zdravotním a psychickém stavu jako oni, úžasné. Takoví lidé by měli být vzorem, nesedí doma, starají se o to, co se děje a aktivně se účastní voleb. Nejstarší voličce v naší vesnici bylo 93 let, tomu se už říká výkon.

Teď se uvidí, co všechno volby a jejich výsledky způsobí. Já dostanu peníze na nové brýle a stále ve mě přetrvává takové to mravenčení v konečních prstů, když jsme odpečetili urnu, vysypali obálky a začali je otvírat a přepočítávat hlasy... úžasné. :3

Opti-Mystique
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 26. října 2013 v 17:26 | Reagovat

Sice jsme počítali několikanásobně více hlasů, ale ve městě je to větší sranda. Hlavně ti idioti, co tam házeli modré obálky. Bože bože... 3:)

2 Ainree Ainree | Web | 26. října 2013 v 17:40 | Reagovat

Taková brigáda by se mi taky líbila :-)

3 Leeni Leeni | Web | 26. října 2013 v 19:28 | Reagovat

My jsme teda měli něco přes 700 odevzdaných hlasů, takže docela dost počítání a neměli jsme k tomu ani ty chlebíčky, jenom kafe a čaj. A myslím, že počty hlasů klidně můžeš šířit, protože výsledky podle obcí se stejně dají dohledat, třeba na iDnesu.

4 Bareta Bareta | Web | 26. října 2013 v 20:18 | Reagovat

Taky nevíš, jak ses to do té komise dostala, klasika :-D

5 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 27. října 2013 v 8:33 | Reagovat

Jo jo, taky si to chci zkusit :D Když si tak pročítám ty články o volbách, jsem pořád naštvanější, že jsem nemohla volit...gr.. :D

6 Lyra Lyra | E-mail | Web | 27. října 2013 v 9:41 | Reagovat

Taky jsem byla v komisi, ale náhodou vím, jak jsem se do ní dostala, heč :-D Ne, dělám si legraci.
Podle toho, co píšeš, to u vás vypadalo dosti podobně, tedy s tím rozdílem, že jste měli méně práce (u nás přišlo k volbám skoro 900 lidí a to jenom v našem okrsku). Takže se pak to počítání hlasů zákonitě docela protáhlo, ale i přesto mi to stálo za to :-)
Volby byly docela zdlouhavé, ale naštěstí jsem s sebou měla knížku a vedle sebe bývalou spolužačku, tak jsem se tolik nenudila. Jó, brigáda to není vůbec špatná :-)

7 Taychi Taychi | E-mail | Web | 27. října 2013 v 10:32 | Reagovat

Doufám, že to pan Babiš s těmi komunistami nějak přežije... :-D Je smutné, že neumí česky. :-D

Jinak jsem ani netušila, že jsi byla v komisi. Já si myslela, že na to člověk musí být nějak kvalifikovanej :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
..... Ti nejmilejší a mému blogovému srdci nejbližší :3
..... Daniel ♥ - Bels - Maglaiz - Viollet - Elwin - Opica - ansvarcova - Iris - Vlasta
.....
.
.