Zrní - Soundtrack ke konci světa

31. října 2012 v 16:44 | Opti-Mystique |  Hudba
Včera jsem si ji vyzvedla na poště, ale neměla dost energie na to, abych si ji poslechla a nějak vsákla.
Jenže dneska... dneska je to už úplně jiné. Jiný den, jiné nadšení, jiný stav vyspalosti.
No, takže abych tenhle úvod (který stejně nejspíš nikoho nezajímá) zkrátila, od té doby, co jsme vzhůru mi už nová deska Zrní hraje v pokoji více-méně bez přestávky. A protože znáte mé sklony k podporování (ne)známých kapel, přináším vám recenzi (pokud to tak jde nazvat). A jen tak mimochodem, je to ten typ nadšené-vychvalovací-recenze-ach-bože-je-to-tak-stražně-úžasné, tak se na to raději připravte :D

( Obrázek z recenze na musicserver.cz )


Snažím se donutit nečíst všechny možné recenze a články k téhle desce, vyjádření Zrní a tak všechno dohromady. Aby to bylo nezaujaté, hezké, milé, od duše, všechno. Už kvůli tomu, že si to tahle deska zaslouší. A proto budu hrozně ráda, když tenhle článek dokončím! :D

Kdo jsou Zrní a jak jsem se k nim dostala?
Bandzone - Facebook - Oficiální stránky

Kladenská kapela. Zpěv, kytara, flétna, housle, bicí, beatbox, tamburína. 5 členů a velká chuť hrát. Mají za sebou už dvě vydané desky (Voní a Hrdina počítačový hry jde do světa) plus jedno demo. A soundtrack spolu s Markétou Irglovou k novému filmu Poslední z Aproveru (čekám na něj, čekám na něj, strašně se mi líbí to prostředí, ve kterém se příběh odehrává!). A samozřejmě hudba k představení Kolik váží vaše touha. Takže vlastně docela dost. A přitom, když řeknu, že poslouchám Zrní, tak se na mě všichni divně koukají a začnou vykládat něco o pšenici. (Ale tohle už je nejspíš můj osud.) Ale já bych ještě pár měsíců zpátky pravděpodobně udělala to stejné.
Jenže.
Jenže pak přišlo Vizovické Trnkobraní. Liják, promoknutá mikina, pláštěnka, kalhoty, všechno. A přitom stále naprostá euforie. Vítr, alkohol v krvi, blesky na obloze, spěchání a přebíhání na různé interprety. Stop. Na Kofola stage jsme se sekly, i když na větší stagi už měli každou chvílí začít hrát Zdob Si Zdub. Musela jsem mžourat oči na rozmočený program, než jsem dokázala přečíst, koho vlastně sleduju. Zrní. A naprosté uhranutí smyslů, skákání v kaluži a cákání na všechny kolem. Duchové chodí po sklepě nazí...
A tak se to stalo. A právě proto už mám naposlouchaná první dvě alba a to poslední držím v ruce.

Soundtrack ke konci světa
Vydáno: 22. 10. 2012
Deska obsahující 10 písniček - Rychta, Dva, Hýkal, Noční jízda, Tmou, Líto, Pokraj, Pozitivní, Nízko letí ptáci, Musí to být.
Podle názvu by člověk řekl, že to bude konceptuální album a ono je... i není. Pouze podle toho, z jakého pohledu se na něj díváte. Nikde není nic řečené přímo, nezvratně. Všechno můžete pojmout tak a nebo třeba úplně jinak. Někde jsem četla, že na anglických textech je krásné to, že si pod tím každý může představit něco jiného. A tady je důkaz, že podobně jde kouzlit i s češtinou. A právě to se mi na tom hrozně líbí.
A pokud bych se neměla seknout jenom u textů, další důležitou částí je hudba sama o sobě, melodie, nástroje, způsob, jakým se zpráva posílá dál. Je to tak chytlavé, nenásilné, nenápadně si vás to odchytne jako vlnka na moři odnese zase o kousek dál. A jak daleko to bude od původního místa, to jenom závisí na vás.
Už na Trnkobraní jsem slyšela písničky Dva a Líto. První z nich na mě už předtím působila uklidňujícím dojmem a to to bylo živě hrané. Teď v nahrané podobě, když ji můžu kdykoliv pozastavit, posunout, vrátit, znovu přehrát, je to snad ještě klidnější a... no, dokázala bych si představit, že by mi ji hráli každý večer u postele k usínání ^^
A vzhledem k Líto... ,,... líto je mi všech těch, kteří mají na víčkách napsáno, bude to špatné, bude to špatné, bude to špatné ..." Taky je mi jich líto. Líto je mi hodně věcí. Takže tak.
Po poslechnutí Hýkala už budu chodit do lesa jedině s pocitem, že mě tam určitě něco spolkne a měla bych se snažit, abych byla hodný člověk a nesežrali mě mravenci.
Ostatně, na každé písničce bych našla něco ,,svého". Tmou ve mně našlo už dlouho schovávanou slabost pro plachetnice, Noční jízda utajovaný strach (který nemám chuť více rozebírat). Nízko letí ptáci si mě zase získali tím, no, že jsou to ptáci. A člověk hodně, hodně nízko. (Zní to možná morbidně, ale je to velká krása :D)
A co se týče Rychty, už se nemůžu dočkat na videoklip. Jestli bude podobně originální jako Vězni nebo Jabloně, tak se určitě máme na co těšit.
A celé bych to tak nějak zakončila posledním veršem z písničky Musí to být:
,,... svatý je den, kdy můžu vstát a vím, že bloudím."

Snad tohle všechno bylo nějak čitelné a nalákalo vás to na tuhle moc fajn kapelu.
A kdyby se k tomuto článku snad kluci nějak dostali, omlouvám se, pokud jsem někde přestřelila nebo... prostě něco. Máte mou podporu, pokud budete hrát někde na Jižní Moravě a já budu mít čas, tak se tam určitě ukážu. Díky.

Opti-Mystique
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 fauvist fauvist | Web | 31. října 2012 v 17:20 | Reagovat

To je výborné. Jejich hudba je podobna hudbě brněnských Květů.

2 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 31. října 2012 v 17:21 | Reagovat

Na tuhle desku už se taky moc těším :)

3 Pozitivismus Pozitivismus | 3. listopadu 2012 v 0:52 | Reagovat

Duchové chodí VE sklepě nazí ;) A co Pozitivní, k ní nic?

4 Pozitivismus Pozitivismus | 3. listopadu 2012 v 0:57 | Reagovat

...a Pokraj?! :)

5 Opti-Mystique Opti-Mystique | Web | 3. listopadu 2012 v 15:58 | Reagovat

[3]: [4]: - Pardón pardón, duchy mám zafixované takhle... :D Asi jsem na trnku měla uši zalité vodou... :D

Pokraj - nezmínila jsem ho, protože mě děsí lidé, kteří se rozhodnou vzít spravedlivost do svých rukou... a přitom jsem nadšená z chytlavé melodie, takže se to všechno ve mně mísí a proto jsem raději nepsala nic... :D
Pozitivní - nebyla jsem si jistá tím, jak ji pojmout. A když jsem nejistá, tak raději nic neříkám :D a rozhodně je nic lepší než hic, já nemám teplo ráda... ^^

AKTUÁLNĚ: Dneska jsem cédéčko předala babičce-Ježíškovi, takže ho uvidím až 24.12. :( ...

6 Tonda Tonda | 11. listopadu 2012 v 16:23 | Reagovat

Hezky napsané. A pokud vás baví Zrní, doporučuji k pozornosti krom zmíněných Květů i třeba Kieslowski.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
..... Ti nejmilejší a mému blogovému srdci nejbližší :3
..... Daniel ♥ - Bels - Maglaiz - Viollet - Elwin - Opica - ansvarcova - Iris - Vlasta
.....
.
.