Na mariánské pouti 2012 (Zlatá sobota)

10. září 2012 v 19:34 | Opti-Mystique |  Z akcí
Jsou věci, na které budu neskutečně ráda vzpomínat. Mezi ty hlavní vzpomínky z dětství patří každoroční vinobranní (sbírání vína, stříhání vinohradu, šlapání vína v bečkách, hlidání červeného burčáku v zimních bundách ve sklípku...) a jako další Zlatá sobota - mariánská pouť v Žarošicích (mám tam babičku). Stačí, když si to zadáte třeba do googlu a vyjede vám spousta věcí. Ale fotky a články, to je tak pro člověka, který chce z dálky obdivovat. Já, která tím žiji už odmala, jsem z toho nadšená každý rok stále více a více.
Hlavní cesta se zablokuje, všude se postaví stánky a přijedou kolotočáři. Babička uvaří VÝBORNÝ masový guláš, objedná se cukroví a udělají se chlebíčky. Postupně se sjede celá půlka rodiny, která se takhle vidí právě jenom jednou za rok.
Ale já nezůstávám jen u tohohle. Už několik let se odpoledne soukám do kroje (6 naškrobených spodniček, sukně, fjertoch, naškrobená košile s krézlem, kordulka, pásek, kvítí na hlavu a hromada stužek). Miluju to. Kroj je můj vlastní, dělala ho nějaká moje pra-pra-tetička celý sama, má cenu prý kolem 30 000 a každý je originální... Ať se děje cokoliv, budu ho tahat s sebou všude, kam se budu stěhovat.
Ehm, kde jsem to skončila? Jo. Obleču se do kroje, spolu s pár dalšíma jdu se soškou Panny Marie do kostela a následně na prostranství za kostel, kde je mše. Ale nemyslete si, že takhle jdeme samotní. My jsme jenom jedna z mála výprav. Letos na pouť dorazilo 37 sošek z 37 vesnic, z toho asi 7 bylo slovenských. Každá jiný kroj, jiná soška, jiný kříž, jiné všechno. Miluju tu různorodost. Kde jsou lépe vidět tradice z různých regionů na jednom místě? A po mši, kterou většinou slouží někdo výše postavený, už je docela tma, takže všichni na soškách rožnou světýlka a jde se dlooouhý průvod přes celou vesnici (přihlíží tomu dost lidí, kteří velice rádi fotí s bleskem, z čehož docela bolí oči) a pak zase za kostel. A to je vlastně ono. Pokračování v pouti, úžasný zážitek, zpívání Salve Regina... a... pro mě to má neopakovatelnou atmosféru. Vím jistě, že se budu účastnit tak dlouho, jak jen budu moci.↑ Když už jsem se vykašlala na tu anonymitu... Tohle jsem já se sestřenkou a bratránkem :)

↑ Tady je vidět, jak ty sukně hrozně trčí dozadu :D Já něco někomu ukazuju... A zároveň ,,naše" skupinka.

Opti-Mystique
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kate Kate | Web | 10. září 2012 v 20:10 | Reagovat

Muselo to tam být úžasné :)) docela mě překvapuje, že má kroj tak velkou cenu. Kroje a tradice jsou moc hezký :) sluší vám to.

2 Didi Didi | Web | 20. září 2012 v 14:46 | Reagovat

mala si nadherny kroj... musel to byt krasny den aj podla fotiek :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
..... Ti nejmilejší a mému blogovému srdci nejbližší :3
..... Daniel ♥ - Bels - Maglaiz - Viollet - Elwin - Opica - ansvarcova - Iris - Vlasta
.....
.
.