Aldous Huxley - Ostrov

6. února 2012 v 17:21 | Opti-Mystique |  Knížky
Dnes bez úvodu. Ona sama knížka žádný úvod nepotřebuje.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
O spisovateli jsem četla v životopisné knížce Jima Morrisona, že ho četly a byly tam přidané nějaké citáty a úryvky. Fascinoval mě způsob myšlení a popisu skutečností. A Ostrov byla jediná knížka, která byla v knihodně v té době volná.

2. Definujte knihu dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Roztomilá utopie. Tu roztomilost neberte doslova. Ale už ze začátku bylo jasné, že taková společnost nemůže přežít. Zvlášť, je-li bohatá na ropu a nějak se staví proti v té době běžným režimům.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Doufat. Všichni na Pále doufají v to, že něco změní. Nebo že naopak všechno zůstane při starém.

4. S jakou postavou bych se stotožnila, případně kým bych chtěla/nechtěla být.
Strašně se mi líbili mluvící papoušci, kteří se vyskytovali na celém ostrově. Lidé je naučili větičku a oni ji pak opakovali. Vtip je v tom, že kdykoliv mohl přilétnout jakýkoliv pták a vlastně cokoliv říct. Jako by radili. Chtěla bych být takovým papouškem. Takovým, který pomůže někomu rozhodnout se.
A kdybych měla určit nějakou lidskou postavou tak možná samotný novinář. I když se mi vůbec nezdála jeho povaha a životní úděl. Něco dáno geny, něco výchovou. Samozřejmě, v jistém pohledu to byla strašná svině, ale ...
A nebo Lákšmí, ženou umírající na rakovinu. Co je na tom to dobré? Že její manžel byl celou dobu s ní.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba úplně špatný, najděte v něm jedno pozitivum.
Příběh? Když vezmu strukturu jako takovou, rozhodně nenudí. Od nečekaného začátku až po očekávaný konec. Hodně z věcí se dá předpokládat, odvodit. To je k příběhu.
Jenže všechno není jenom o příběhu. Něco je jenom o odstavcích nebo stránkách. Někdy je i kapitola příliš dlouhý útvar a vše potřebné je sděleno v jednom řádku. Tím podstatným myslím to, co by si člověk měl odnést.

6. A najděte jedno negativum, ale pouze jedno.Cílem je uvědomit, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovateli), ale třeba i v chování postav.
Něco v knížce mě stále podvědomně nutilo, aby ji zavřela a nečetla dál. A v některých věcech jsem se ztrácela díky absolutní neznalosti historie a režimů. Jsem flákařč na dějepis a tyhle věci po písemce vypouštím. A tady mi to chybělo, zvláště při popisování vzpomínek a zážitků z minulostí. Prostě jsem se nedokázala vžít do situace a do období.

Co více říct? Hlavně to, že nejvíce mi přineslo popisování místních obyvatel. Když jsem vypustila, že je to nereálně a až příliš utopické, ukázal se mi naprostý systém ve všem, co dělali. S něčím jsem souhlasila, s něčím už méně. I jejich víra sama o sobě je zajímavá, když jste na buddhismus a podobné východní směry.
Takže když nehledáte něco ryze veselého a na odlehčení, tradá.

Opti-Mystique
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Didi Didi | Web | 8. února 2012 v 11:38 | Reagovat

no moze to byt zaujimava knizka, i ked ja na takyto zaner moc nie som..teda si to myslim, nepoznam moc obsah no.. ja sa ted chystam na Shakespeara a Macbeth :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
..... Ti nejmilejší a mému blogovému srdci nejbližší :3
..... Daniel ♥ - Bels - Maglaiz - Viollet - Elwin - Opica - ansvarcova - Iris - Vlasta
.....
.
.