Adam Foulds - Vířící bludiště

23. února 2012 v 18:57 | Opti-Mystique |  Knížky
Poslední dobou v knihovně sahám hlavně po knížkách, které jsou něčím zádumčivé, melancholické a spíš zaměřené na filozofii nebo psychiku než opravdový děj. A tohle je jeden z těch případů, ale... No. zase to není úplně to, co jsem popsala před chviličkou. Vlastně je to knížka popisující 19. století a část života anglického básníka Johna Clare a Alfreda Tennysona. Většina se zakládá na pravdě a když se k tomu přidá autor, který je vlastně básník... vznikne z toho úžasná knížka.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Velice povrchní - zaujala mě obálka. Odraz stromu a rozvlněné vodní hladině. A když jsem si přečetla o čem knížka má být, bylo vymalováno. Fascinují mě básnící a umělci všeobecně. A zvlášť ti misantropové a melancholici, kteří občas skončí v blázinci v lepším případě, mrtví v tom horším.

2. Definujte knihu dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
neuchopitelnost mysli. přemýšlela jsem půdvodně, že bych vyprala něco s přídomkem básnický. Třeba ,,básnický neúspěch", ,,básnická rozpolcenost", ,,nepochopitelnost básníků" nebo něco podobného. Ale v poslední chvíli mi přišlo na mysl právě tohle. Protože dějištěm je vlastně blázinec uprostřed krásné přírody. A jen tak mimo hlavní linku je zmíněno tolik lidí, kteří to nepochybně nemají v hlavě v pořádku... takže otázka. Mám to v hlavě v pořádku já? Nebo vy?

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Utíkat. Ať už dobrovolně nebo ne. John Clare byl donucen pobývat v blázinci, ale stále utíká do přírody, občas i do jiných dimenzí, kdy je někým naprosto jiným. Alfred Tennyson zase utíká se svým nemocným bratrem Septimem na venkov, pryč od zbylé rodiny, smrti přítele a hlavně kritiky jeho básní. Dr.Allen se snaží utéct z dluhů. Nebo alespoň jejich stínu.

4. S jakou postavou bych se stotožnila, případně kým bych chtěla/nechtěla být.
Moje dobře utajované já chce, abych zmínila Septima Tennysona - bratra Alfreda, který je nemocný chorobnou melancholií. Hů! Nejspíš mám slabost na deprimující postavy.
Ale jako postavu, se kterou bych se určitě nejvíce stotožnila, je Hana, dcera Dr.Allena, která má pocit, že je stále ve stínu někoho. Nedaří se jí okouzlit ty, na které chce udělat dojem a naopak přitahuje samé blázny. Necítí se doma dobře a nejspíš ani ve své vlastní době. Úžasná postava.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba úplně špatný, najděte v něm jedno pozitivum.
Strašně se mi líbí styl, kterým je knížka psána. Hodně mi připomíná ten, v jakém já přemýšlím nebo taky píšu. Takové hodně neucelené, spousta volného místa na vlatní názory, autor nám nic nevnucuje, nechává nás, abychom si udělali vlastní názor. A rozčlenění románu na části ročního období byl geniální tah, už jen z nenápadného popisu prostředí na vás dýchne atmosféra.

6. A najděte jedno negativum, ale pouze jedno.Cílem je uvědomit, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovateli), ale třeba i v chování postav.
Foulds také rozděluje každou kapitolu na několik oddílů, možná odstavců. A v každém popisuje děj nebo situaci jiná osoba z příběhu. Takže ze začátku, když jsem se ještě nevyznala ve jménech, mi dělalo problém si uvědomit, kdo to teď je. Ale v závěru bych to už nepovažovala za negativum, ale naprostou genialitu! Dávalo to celému příběhu další rozměr...

Nuže. To by bylo všechno. Pár úryvků, co stály za to, jsem si přepsala do deníku. Některé myšlenky zase uchovala v hlavě. Ale škoda, když knížka končí, to je to nejhorší, co může být.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Babe Babe | Web | 23. února 2012 v 19:10 | Reagovat

ta obálka je mi nějaká povědomá :D

2 Didi Didi | Web | 24. února 2012 v 11:52 | Reagovat

ty vies vzdy tak krasne popisat knizku...no mohla byt naozaj zaujimava podla toho, co som tu citala :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
..... Ti nejmilejší a mému blogovému srdci nejbližší :3
..... Daniel ♥ - Bels - Maglaiz - Viollet - Elwin - Opica - ansvarcova - Iris - Vlasta
.....
.
.